– Természetesen mind az üresen álló ingatlanok hasznosításával, mind az értékteremtő civil szervezetek támogatásával egyetértünk. De nem így. A civilek három – zöld, esélyteremtő és nyitott Budapest – témakörben pályázhatnak ingyen helyiségre, mindhárom Karácsony programjának stratégiai eleme. Vagyis csak olyan civil szervezeteknek adnak ingyenes helyiséget, amelyek Karácsony Gergely programját közvetítik – mutatott rá Dódity Gabriella fővárosi képviselő.
A látszatra sem adnak
– A pályázat úgy is fogalmaz: a projekt egyik célja, hogy a programok hordozzák majd a Városháza fő üzeneteit. Ha még ezek után is kétségeink lettek volna, Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester eloszlatta mindet. Felszólalásom után ugyanis úgy fogalmazott: komolyan számon kérjük, hogy Karácsony a saját politikai programját valósítja meg? – szögezte lapunk kérdésére a fideszes képviselő.
A Fővárosi Közgyűlés baloldali képviselői által elfogadott előterjesztésben úgy fogalmaz a fővárosi önkormányzat: színes, látványos programok jönnek létre korábban kihasználatlan terekben, amelyek egyben a városháza fő üzeneteit is hordozzák. Mindezt a 2023-as év második felében, amikor már bő fél év választja el az országot a főpolgármester és az önkormányzati választástól.
Dódity rámutatott: Karácsony Gergely még a látszatra sem ad, a saját politikai érdekei mentén válogatna a civil szervezetek közül, sőt, a saját politikai céljai érdekében használná fel azokat.
– Aggályos ez főként annak fényében is, hogy nagyon úgy néz ki, a dollárbaloldal vélhetően civil szervezeten keresztül jutott tiltott kampánypénzekhez. És hát tudjuk, közeledik a főpolgármester-választás. Ezúttal vajon kihez gurulnának a dollárok? – tette fel a kérdést Dódity Gabriella.
Forgalmas helyen, újszerű üzlethelyiségeket kapnak a civilek
A pályázat során három jó állapotú, de évek óta üresen álló, Baross téri aluljáróban található üzlethelyiséget pályázat alapján három hónapra térítésmentesen civil szervezeti konzorciumoknak ad ki a fővárosi önkormányzat. A három üzlethelyiséget még a 4-es metró építésekor alakította ki a főváros a megújult Baross téri aluljáróban, amelyek meglepő módon nem találtak bérlőre a forgalmas Keleti pályaudvarral és metrólejáratokkal szemben.
A helyiségek újszerű állapotúak, működő közművekkel rendelkeznek, használatba vételük nem igényel semmilyen befektetést a civilek részéről, mindössze a rezsiköltséget kell fizetniük.
A bérlemények egymás mellett helyezkednek el, így az azokat használó civilek közötti együttműködések is megvalósulhatnak a főváros elképzelései szerint.
A főváros ráteszi a kezét az egyesületi szabad és független munkára
Érdekes mozzanat, hogy a három hónap ingyenességért mit kérnek cserébe Karácsony Gergelyék. Ugyanis a pályázat kitér arra, minden nyertes civil egyesültnek hetente legalább két nyitott, meghirdetett programot kell tartania, hetente összesen legalább négy óra időtartammal.
Továbbá vállalják a vezetők, hogy havi egyeztetéseken vesznek részt a Nyitott Budapest osztály munkatársaival. A rendszeres fórum funkciója, hogy együtt kövessék a projekt előrehaladását. Azaz minden programot, elképzelést le kell egyeztetniük a fővárossal, ezáltal az egyesületek elvesztik a szabad alkotás jogát.
Mi több: az egyesületeknek fel kell tüntetniük Budapest Főváros Önkormányzatát mint támogatót, a főváros hivatalos arculati elemeinek felhasználásával. A civil szervezeteknek együtt kell működnie abban, hogy a programot a főváros is hirdesse, népszerűsítse saját kommunikációs csatornáin, illetve a nyitott programokat feltüntesse a projekt weboldalán.
Borítókép: Karácsony Gergely főpolgármester (Fotó: Havran Zoltán)