– A hazai börtönökben mindenki, akinek a büntetési fokozata megengedi, dolgozik vagy tanul, senki sem tétlen – hangoztatta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden Solton, az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézethez tartozó tésztaüzem sajtónyilvános bejárásán.
Rétvári Bence elmondta, a kormány fontos célkitűzése, hogy
a fogvatartottak járuljanak hozzá a saját fogvatartásuk költségeihez, és ne az adófizetőknek kelljen azt állniuk.
Kiemelte: a foglalkoztatás azért is fontos, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekben a rabok hozzászokjanak a mindennapi munkához. – A kormány abban hisz, hogy amikor a fogvatartottak szabadulnak, a való életben is jogkövető magatartást fognak tanúsítani – tette hozzá.
– A börtönben a fogvatartottak akár szakmát is tudnak szerezni, amellyel később, a szabadulásuk után boldogulni tudnak – mondta az államtitkár. Közölte: az előállított termékekkel elsődlegesen a börtönöket látják el.
– Ezek teljes mértékben versenyképes termékek, amelyek a boltok polcain is megjelennek, és bevételt jelentenek a büntetés-végrehajtás számára – fűzte hozzá.
Vissza kell illeszkedniük a társadalomba
Farsang Tamás, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokhelyettese elmondta, a fogvatartottak társadalmi visszailleszkedésének leghatékonyabb formája a munka. A fogvatartottakat költségvetési foglalkoztatása az intézetek falain belül történik, a másik mód pedig a gazdasági társaságoknál való foglalkoztatás. A társaságok a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságához, a Bv. Holding vállalatcsoporthoz tartoznak.
A Bv. Holding tíz gazdasági társaságot foglal magában, évi csaknem 50 milliárd forint árbevétellel és 1,7 milliárd forint adózott eredménnyel.
A tésztaüzem a Bv. Holding egyik tagvállalatának, az Állampusztai Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft.-nek a része. A gyártógépek olasz technológiával működnek, az üzem teljesen energiahatékony, a hulladékhőt is hasznosítják.
Borítókép: Illusztráció