Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy a mai nap a szégyen napja, majd bosszútörvénynek nevezte a pedagógus-életpályamodell módosításáról szóló törvényt. A baloldali politikust a felszólalása után az ülést vezető Latorcai János figyelmeztette, hogy tartsa magát a parlamenti szabályok előírásaihoz, különben kizárja az ülésnapról.
– Az új életpályamodell tervezetéről hónapok óta tartanak az egyeztetések. Több mint húsz egyeztetésre került sor a kormány és az érdekképviseleti szervek között – fogalmazott a válaszában Dömötör Csaba. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára jelezte, hogy több egyeztetésre a baloldali pártok is kaptak meghívót, és volt olyan eset, amikor meg sem jelentek, de arra is volt példa, hogy hét baloldali pártból három vett részt az egyeztetésen.
– A cél az, hogy a tanárok megbecsülést kapjanak, a diákok pedig versenyképes tudást. Mindent ennek kell alárendelni – szögezte le a kormánypárti politikus. Mint mondta, az új életpályamodell megteremti a jogi kereteket az elmúlt évtizedek legnagyobb pedagógusbér-emeléséhez. Kiemelte, ha az uniós pénzek megérkeznek, akkor a tanárok átlagbére 2025-re megközelítheti a 800 ezer forintot. Mint mondta, az új törvény egységesíti a szabadnapok számát is, amit ötven napban rögzít, ez pedig több, mint az eddigi. Hangsúlyozta, hogy a törvény szerint az a tanár, aki többet foglalkozik a gyerekekkel, az többet is kereshet.
– Ilyen rugalmasságra eddig nem volt lehetőség
– tette hozzá az államtitkár.
Dömötör Csaba felvetette, ha valóban érdekli a baloldalt a tanárok helyzete, akkor ne maradjanak távol az egyeztetésektől, vagy ha távol maradnak, akkor ne mondják azt, hogy nem volt párbeszéd, továbbá, ha rátelepednek a tüntetésekre, ne lépjék túl a törvényesség határait és ne provokáljanak.
– Ha fontosnak tartják a tanárok ügyét, ne gáncsolják az uniós pénzek megérkezését. Legfőképp ne követeljenek újabb feltételeket
– szögezte le.
Borítókép: Dömötör Csaba (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)