Egyetlen beruházás sem indulhat el Érden, július 15-től ugyanis építésstopot rendeltek – írta a Népszava. Az önkormányzat a legutóbbi közgyűlésén határozott a változtatási tilalomról, a döntés értelmében egyetlen építkezés sem indulhat el, beleértve a társasház-, és a családiház-építéseket, a tetőtér felé való bővítéseket és a hozzáépítéseket is. A határozat alól csak az ipari zóna, illetve a város közepén lévő lakótelep képez kivételt. Mint írták, a tiltó rendelet mindaddig érvényben marad, amíg el nem készül a város jelenleginél lényegesen szigorúbb, társasházépítéseket erősen fékező új helyi építési szabályzata, valószínűleg jövő tavaszig.
Néhány nap leforgása alatt ez már a második korlátozás Érden.
Mint arról lapunk is beszámolt, Csőzik László, a megyei jogú város polgármestere az ivóvíz felhasználásának korlátozásáról is rendelkezett, a nemrégiben megszületett döntés értelmében július 1-jétől augusztus 20-ig reggel 5 óra és 9 óra között, valamint este 18 óra és 23 óra között a közüzemi ivóvízhálózatról tilos locsolni és a medencéket feltölteni.
T. Mészáros András úgy reagált a Magyar Nemzetnek a napokban a vízkorlátozásról: rendkívül elkeserítőnek tartja, hogy az érdiek a városvezetés elhibázott döntéseinek elszenvedői lettek. A politikus kijelentette, csaknem négy éve nem hajtott végre számottevő fejlesztést a víz- és csatornarendszeren Érd baloldali vezetése, amiért egyre nagyobb gondokat okoz a vízhiány a városban.
Ugyan Érd polgármestere mindkét tilalom kapcsán arra hivatkozik, hogy a város hirtelen megnövekedett lakosságszáma miatt kellett ezeket a döntéseket meghoznia, az érdi Fidesz–KDNP frakcióvezetője szerint szó sincs erről.
T. Mészáros András úgy fogalmazott: Érd lélekszáma a múlt században, a két világháború között kezdett el emelkedni, majd 1980 és 1990 között alig változott, azóta viszont ismét jelentősen növekszik. Ez alól egy rövid szakasz volt kivétel, 2011 és 2015 között ugyanis nem változott jelentősen Érd lélekszáma. Azóta viszont körülbelül 64 ezerről 72 500-ra növekedett a lakosságszám, ami éves szinten átlagosan évi ezerfős növekedést jelent.
Mint mondta, ők is tisztában voltak ezzel a problémával, és a 2019-es váltás előtt elő is készültek arra, hogy 80 kilométer hosszan kicserélik a régi eternit vízvezetéket, de a választás eredménye miatt erre már nem volt lehetőségük.
Érdekes, hogy mindig akkor jelentkeznek ezek a problémák, amikor Csőzik László hatalmi pozícióba kerül. Szinte napra pontosan húsz évvel ezelőtt ugyanúgy vízhiányról szóltak a hírek Érden, mint most. Csőzik akkor alpolgármesterként panaszkodott és nem tett semmit a megoldásért, most polgármesterként teszi ugyanezt. Ugyanakkor polgármesteri ténykedésének egyik első lépéseként Csőzik 2020-ban hozzájárult ahhoz, hogy az Érd és Térsége Regionális Víziközmű Kft. résztulajdonosa, a francia Veolia több mint százmillió forint, azóta pedig összesen mintegy 170 millió forint osztalékot kivehessen az önkormányzati cégből
– emelte ki T. Mészáros András, aki emlékeztetett arra is: Az a Veolia, amelynek 2005-ben éppen az akkor alpolgármesterként funkcionáló Csőzik adta el az érdi céget.