Nemzedékünk ilyen közel nem volt háborúhoz, mint most. Magyarország ebben a helyzetben a béke diplomáciájának útját választotta. Nem tudunk hinni abban, hogy ennek a háborúnak van katonai megoldása – jelentette ki Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke hozzátette: Magyarország ezért helyezkedett arra az álláspontra, hogy ki szeretne maradni a háborúból. Mint kifejtette, hazánknak rendkívüli módon vigyázni kell arra, hogy a háború végeztével semmiképp ne kössön ki a vesztesek oldalán.
Kulturális önvédelem a megoldás
Létezik elvi és logikai lehetőség arra, hogy kimaradunk a háborúból, és mégis a vesztesek oldalára kerülünk. Ezt mindenképp el kell kerülni. Így kulcsfontosságúnak tartjuk azt, hogy minden alkalommal, a lehető legnagyobb egyértelműséggel elítéljük az orosz agressziót, és a legnagyobb egyértelműséggel álljunk ki Ukrajna önvédelmi joga mellett – részletezte. Németh Zsolt szerint „össznemzeti magyar belháborúban” éljük politikai éltünket, azonban ebben a háborús helyzetben egyetértésre kell törekednünk határon innen és túl.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke kifejtette azt is, hogy ma egy kulturális háborút is vívunk, amelyhez folyamatosan szövetségeseket keresünk, szerte a nemzetközi porondon.
Az emberi élet, a múlt, a történelem, a nemi szerepek kérdéskörei kérdőjeleződnek meg. Erre a megoldás számunkra, magyarok számára a kulturális önvédelem lehet
– részletezte a politikus. Potápi Árpád János az ukrán–orosz háború kapcsán a kárpátaljai magyar közösség fizikai megmaradásának fontosságát hangsúlyozta. Elmondta: 2023-ban ugyanazok az események játszódnak le, mint a második világháború után vagy a délvidéki háború során. Magyarok tízezreinek kellett elhagynia a szülőföldjét és élnie száműzetésben Magyarországon vagy a világ más tájain.
Semmi más bűnük nincs, mint hogy magyarok
– tette hozzá. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerint „most nincs más lehetőség, nincs más alternatíva, a magyarság számára mint a béke” éljünk akár Magyarországon, a Kárpát-medencében, vagy a világ bármely pontján. Reményét fejezte, hogy sikerül a realitás és a józan ész jegyében erről mindenkit meggyőzni. Erre kell rábírni a világot – húzta alá.
Tusványos idén a békével üzen
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke rámutatott: Tusványos mindig több, mint egy szabadegyetem és több, mint egy fesztivál. Felidézte: az elmúlt három évtizedben kinőtték Bálványost, átköltöztek Tusnádfürdőre, de az a szándék, hogy az induláskor választott és felmutatott értékeket megőrizzék, továbbra is megmaradt. A szervezők ennek jegyében választják ki minden évben a fesztivál mottóját.
Tusványos minden évben üzen, idén a béke idejével üzen
– hangsúlyozta. Hozzátette: mindezt olyan időkben, amikor a párbeszédet sok esetben a párhuzamos politikai dialógusok váltják fel, és amikor úgy látszik, hogy a pártérdek felülírja a nemzeti érdeket. Olyan időkben, amikor a magyar kártya még mindig adu ász lehet, és „a törzsi ösztönök felkorbácsolásával” zárójelbe lehet tenni minden hasznos és értékes politikát. Ebben a helyzetben azt üzenik, hogy a béke idejében hisznek. Kitért arra, hogy az együttműködésre, az összefogásra helyezik a hangsúlyt, és Tusványos jó alkalom arra, hogy emellett hitet tegyenek. Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere elmondta, számítanak arra, hogy szombaton, a miniszterelnöki beszéd napján lesznek „hívatlan vendégek Tusványoson”, majd arra kérte a hallgatóságot, hogy „legyünk toleránsak, s valóban mutassuk meg, hogy eljött a béke ideje”.