Alighogy közzétették a felvételi pontszámokat a hazai felsőoktatási intézmények, máris megindult a roham a kollégiumi helyekért és az albérletekért. Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, utóbbiak esetében jócskán zsebbe kell nyúlni, hiszen a fővárosban egy kisebb lakás havi bérleti díja átlagosan 155 ezer forintba kerül. A lapunk által megkérdezett egyetemek jóval a piaci ár alatt kivehető kollégiumi elhelyezéssel, szociális támogatásokkal vagy különböző ösztöndíjakkal segítik a nehéz helyzetben lévő hallgatók lakhatását. Emellett sok helyen a kollégiumok fejlesztésére is nagy hangsúlyt helyeznek.
Alacsony szállásdíjak a fővárosi egyetemeken
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) arról tájékoztatta lapunkat, hogy az egyetem 11 szociális kollégiumában 2023. szeptemberétől 4570 férőhelye van a hallgatóknak, 1392 az újonnan felvetteknek, a szombathelyi ELTE Savaria Egyetemi Központban pedig 550 férőhely található.
A kollégiumi térítési díjak a férőhelyek minőségi kategóriájától függően 12 320 és 18 475 forint között vannak havonta.
A szociális kollégiumi helyeket igénylő hallgatók pályázataiban kiemelt súlyozással szerepelnek az olyan szociális szempontok, mint a jelentkező családi háttere és körülményei, a háztartásonként egy főre jutó jövedelem, az egészségügyi állapot, valamint lakhelyének a kollégiumtól való távolsága – írták.
Hozzátették, az ELTE hat szakkollégiumában összesen 307 férőhely is található, és ha a szinte teljes kihasználtságú szálláshelyek valamelyike megüresedik, azt azonnal más rászoruló hallgatónak adják. Az ELTE a kollégiumi férőhelyek mellett 2018 óta egyre bővülő lakhatási szolgáltatást is biztosít nemzetközi és magyar hallgatóinak. Idén nyolc szerződött partner csaknem ezerötszáz, az ELTE minőségi feltételeinek megfelelő szálláshelyet kínál a hallgatóknak előre tervezhető kapacitásokkal és árakkal – ismertette az egyetem.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Orczy úti kollégiumában pályázhatnak kollégiumi elhelyezésre az egyetemre felvett közszolgálati ösztöndíjas, önköltséges vagy önköltség fizetésére nem kötelezett, alapképzésben, mesterképzésben, valamint doktori képzésben nappali munkarendben tanuló hallgatók, a magyar és határon túli magyar, illetve az államközi szerződéssel tanuló külföldi állampolgárságú hallgatók, akik az Államtudományi és Közigazgatási Karra vagy a Nemzetközi és Európai Tanulmányok Karra járnak.
Az ötemeletes kollégium tizenháromezer négyzetméteres és 590 hallgató befogadására alkalmas. A kollégium szobáinak ablakait korszerű hang- és hőszigetelésű nyílászárókkal szerelték fel, minden emeleten vannak közösségi helyiségek, konyhagépekkel felszerelt főzőhelyiségek, ingyenesen használható ipari mosógépek és szárítógépek.
Az első évben ingyenes a kollégium, a felsőbb éveseknek 22 000 forintot kell fizetni havonta, az elsőéves felvételi eljárásnál a felvételi pontszámok, illetve a szociális helyzetre adható pontszámok 60-40 százalékban számítanak.
A kollégiumi felvétel egy tanulmányi félév vagy egy tanév időtartamára szólhat, minden további időszakra újból kell pályázni. Ezenfelül a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar szálló is biztosít férőhelyeket a D épületben a vonatkozó területek hallgatóinak, és a Rendészettudományi Kar nappalis hallgatóit a Diószegi utcai kollégiumban helyezik el.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem lapunkkal azt közölte, hogy jelenleg hét működő kollégiuma van, ahol a hallgatóiknak szállást biztosítanak. A hét kollégiumban összesen 4141 fő elhelyezésére van lehetőség. A lakhatás árát komfortfokozattól függően határozták meg: 9320 vagy 11 650 forintba kerülhetnek havonta.
Ösztöndíjakkal is segítik a lakhatást
A Budapesti Corvinus Egyetemen négy egyetemi fenntartású kollégiumban összesen 1128 férőhely van egy–öt ágyas szobákban, amelyek fejlesztésére rendszeresen jelentős forrást szán a Corvinus, 2021-ben például 1,2 milliárd értékben zajlott felújítás, 2022-ben és 2023-ban ez folytatódott további közel 160 millió forintos értékben – válaszolták a Magyar Nemzet kérdésére. Hangsúlyozták, a 2023–24-es tanév tavaszi félévétől pedig megnyílik a 15 milliárd forintból megújuló Ménesi úti campus, ami egy hazánkban kiemelkedő, jövőorientált hely lesz sportpályákkal és óriási parkkal, és ahol további 160–180 hallgató jut majd lakhatáshoz.
A kollégiumi elhelyezésről elmondták:
elsősorban a tanulmányi eredmény vagy a felvételi pontszám, a lakóhely és az egyetem közötti távolság, valamint a szociális háttér befolyásolja a kollégiumi felvételi pontszámot.
Az egyetem biztosít kollégiumi szociális ösztöndíjat, amely díjkompenzációt jelent az arra rászorulóknak, felső határa tervezetten havi 40 600 forint lesz. Emellett pályázható a rendszeres szociális ösztöndíj is, amit szociális helyzetük alapján kaphatnak meg a sikeres pályázók, ennek maximális összege 110 000 forint havonta. Az önköltséges és a Corvinus-ösztöndíjjal, térítésmentesen tanuló hallgatók kollégiumi díjai várhatóan 32 200 és 54 600 forint közé esnek idén ősztől, épülettől, szobaágyszámtól függően.
A Károli Gáspár Református Egyetem arról számolt be, hogy a 2023/2024-es tanévre összesen 896 kollégiumi férőhelyet tud biztosítani a felsőbb éves és az újonnan felvett, első évre beiratkozó hallgatóknak. A kollégiumi férőhelyek biztosításán túl a Károli-ösztöndíjprogram széles támogatási rendszere a hátrányos helyzetű hallgatókat is segíti. Havi szociális ösztöndíjat nyújtanak azoknak a hallgatóknak, akik igazolják jogosultságukat, ez alapképzésen 83 300, mesterképzésen pedig közel 125 ezer forint – közölte az intézmény.