El kell fogadni, hogy mi és a szomszédaink is máshogy értelmezzük a történelmi eseményeket, ennek ugyanakkor semmi befolyása nem szabad hogy legyen a jelen kapcsolatainkra és a jövőre. Az viszont nem fogadható el, hogy egyes szomszédaink a mai napig ránk akarják erőltetni az ő értelmezésüket – fogalmazott a lapunknak adott interjúban Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízott. Szerinte ugyanis nem várhatjuk el, hogy például a rigómezei csatát a szerbek ugyanúgy értelmezzék, mint a törökök. − Furcsállom most a szlovák reakciót Orbán Viktor kijelentésére – emelte ki Kalmár Ferenc.
Mint ismert, a Szlovák Nemzeti Tanács egyik tagja, Andrej Stancik szerint a magyar miniszterelnök beszéde egy „provokáció volt, amivel amellett, hogy feltépte a Trianon okozta sebeket, még provokálta is a szomszédos országokat”. A szlovák politikus azért vádolta meg ezzel Orbán Viktort, mert a magyar kormányfő a volt királyi Magyarország egykori elszakított területeként utalt Szlovákiára a múlt hétvégén, a 32. Bálványosi nyári szabadegyetem és diáktáborban elmondott beszédében.
Európa lassan elveszti az identitását
Lapunknak nyilatkozva Kalmár Ferenc kifejtette: látszik, hogy Európa lejtmenetben van gazdaságát, politikai befolyását tekintve. Szerinte ugyanakkor nemcsak ez okoz problémát, ugyanis Európa lassan elveszíti az identitását is. Enélkül az emberek gyökértelenné válnak, így nagyon könnyen manipulálhatók. A gyökértelen ember nem tud értéket teremteni sem. A miniszteri különmegbízott szerint az identitás kialakításához a megfelelő oktatás járulhat hozzá, az iskolában két fő tantárgy van, ami ezt építi: az irodalom és a történelem. Az előbbi egyértelmű, az utóbbi viszont problémás.