Legyen szó Karácsony Gergely bármelyik önkormányzati cégéről, mindegyik súlyos problémáktól, csődközeli helyzettől szenved, ugyanakkor a veszteségek ellenére a prémiumok kifizetésére mindig maradt pénz – hívta fel a figyelmet a Tűzfalcsoport legújabb blogbejegyzése, amely a Fővárosi Vízművek és Csatornázási Művek gazdálkodását vette górcső alá.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, néhány hete Tüttő Kata és Karácsony Gergely is arról beszélt még, hogy a Fővárosi Vízművek olyan rossz anyagi helyzetben van, hogy ha nem lesz vízdíjemelés, akkor a kieső forrásokat a közlekedés, a közvilágítás és a kaszálás forrásaiból kell majd pótolnia a fővárosnak. Emiatt háromszoros vízdíjemelést javasoltak a fővárosban.
A vízművek gazdálkodását átnézve az látszik, hogy 1,9 milliárd forintos veszteséget termelt a tavalyi évben a cég. Összehasonlításképpen érdemes megemlíteni, hogy Tarlós István főpolgármesterségének utolsó teljes évében, 2018-ban 544 millió forint plusz volt az adózott eredmény – emlékeztetnek a bejegyzésben.
Ám a nehéz évek ellenére Karácsony azt ugyanakkor fontosnak tartotta, hogy a cég vezetőinek száma 14-ről 15-re nőjön, ezzel együtt pedig az összdíjazásuk 59 millió forintosra hízott.
Amíg az utolsó „Tarlós-évben“ a juttatásukat 40 millió forintból megoldották, addig 2018-tól 2022-re 20 millió forinttal nőtt csak a vezetők összköltsége. Az igazgatóság tagjai között pedig olyan régi baloldali elkötelezettségű emberek ülnek, mint például Magyar György ügyvéd.
A cég szerencsére a prémiumokról sem feledkezett meg, mintegy 336 millió forintot tettek félre.
A vízművek beosztottjai viszont már kevésbé voltak ilyen szerencsések, a cég alkalmazottjainak száma 1501 főről 1441-re, 60 fővel csökkent csak egy év alatt. Ha pedig 2018-tól nézzük a leépítés mértékét, még drámaibb, hiszen 2018-ban 1670 fő dolgozott a vízműveknél, vagyis 230 embertől váltak meg négy év alatt.
A Fővárosi Csatornázási Művek beszámolójából kiderült, hogy ők azért jobban állnak, mint a vízművek: 134 milliárd forintos árbevételük volt a tavalyi évben, amelyből 1,3 milliárd forintos pozitív adózott eredménnyel zártak.
A Tűzfalcsoport hozzáteszi, hogy Tarlós István utolsó évében 4,3 milliárd adózott eredménnyel zárták az évet. Így igencsak elpárolgott a nyereség. A vezetőkkel itt is bőkezűen bántak, összesen 170 millió forintba kerültek csak az igazgatósági, felügyelőbizottsági tagok és a vezérigazgató és helyettesei a cégnek. Ez Tarlós István idejében 30 millió forinttal kevesebből is megoldható volt.
Az egyéb juttatásokról sem feledkeztek meg, összesen 21 millió forint prémiumot osztottak szét az igazgatóság tagjai között, köztük Atkári Jánosnak, aki Demszky Gábor főpolgármester helyettese is volt. A dolgozók száma mindeközben csökkent, amíg 2018-ban 935 fő dolgozott, addig a jelenlegi létszám 852 fő.
Jól látszik tehát, hogy amíg mindkét cég esetében leépítések voltak, addig a vezetők a tiszteletdíjuk növekedése mellett prémiumot is kaptak. A tékozlás árát pedig fővárosi fogyasztókkal fizettetnék meg – összegezte a Tűzfalcsoport.