Hazaérkeztek a magyar barlangi mentők Törökországból + fotók

A mentőcsoport 46 emberrel és három kutyával indult útnak az árvíz sújtotta Líbiába a magyar kormány támogatásával.

Forrás: MTI2023. 09. 15. 7:15
A sikeres életmentés után hazaérkeztek a magyar barlangi mentők Törökországból Fotó: Mónus Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazaérkezett a törökországi barlangi mentésben részt vevő mentőcsapat, a mentőket szállító honvédségi repülőgép pénteken hajnalban landolt a Liszt Ferenc repülőtéren. A mentőcsapat fogadásánál jelen volt Lőrincz Gábor, a honvédség szárazföldi parancsnokságának parancsnoka, aki gratulált a magyar mentőcsapat rendkívüli teljesítményéhez. A landolást követő sajtótájékoztatón a dandártábornok elmondta: a Magyar Honvédség a felkérés első pillanatától kezdve mindent megtett, hogy segíteni tudja a barlangi mentőszolgálat életmentő munkáját. A honvédség a légierő Airbus A319 típusú repülőgépét a lehető legrövidebb idő alatt felkészítette a mentőcsapatnak. Lőrincz Gábor hangsúlyozta: a Magyar Honvédség mindig segít.

Lőrincz Gábor nyilatkozik. Fotó: Mónus Márton

Nyerges Miklós a Magyar Barlangi Mentőszolgálat elnöke, aki személyesen vezette a nagyszabású nemzetközi mentőakciót, arról beszélt, hogy a Magyar Barlangi Mentőszolgálat fennállásának hatvan éve alatt ilyen nagyszabású akcióban még nem vett részt. Hangsúlyozta, hogy önkénteseik szabadidejükben dolgoznak, semmilyen állami támogatásban nem részesülnek. Elmondta azt is, hogy 12 nappal korábban kapták a riasztást. Az óriási szervezőmunka eredményeként az első csoport a TEK segítségével jutott a helyszínre, így a riasztástól számított 36 órán belül már lent voltak a sérültnél, és elkezdték az ellátását. Kiderült az is, hogy a magyar csapat érkezése után még három napon át komoly mentőcsapat nem jelent meg, aztán érkezni kezdetek különböző országokból, végül összesen mintegy kétszázan segítettek.

Fotó: Mónus Márton

A barlangi mentőszolgálat orvosa szintén kulcsszerepet játszott a mentőakcióban. Zádor Zsófia a sajtótájékoztatón elmondta, pontosan nem tudta, milyen állapotban vár rá a bajbajutott kutató, ezért többféle forgatókönyvre készült. Amikor leszállt a mélybe, a sérültet kivérzett állapotban találta, ezért transzfúziót alkalmazott, valószínűleg ez tartotta életben addig, hogy ki tudjon jönni segítséggel a barlangból. Később kiderült, hogy gyomorfekély okozta a sérült belső vérzését. 

A Magyar Barlangi Mentőszolgálat egy héttel ezelőtt indult Törökországba, hogy a dél-törökországi Morca-barlangból, 1040 méter mélyről kimentse a bajba került amerikai barlangkutatót. Mint megírtuk, szeptember 2-án, szombaton késő este telefonos segítségkérés érkezett a Magyar Barlangi Mentőszolgálathoz. A Törökország déli részén nyíló Morca-barlangot kutató nemzetközi expedíción rosszul lett egy negyvenéves amerikai barlangkutató − gyomor-bélrendszeri vérzése nem csillapodott, állapota egyre romló tendenciát mutatott, és a bejelentés érkezésekor egyértelműen képtelen volt arra, hogy önerőből elhagyja a mintegy ezer méter mélyen levő, föld alatti táborhelyet.

Fotó: Mónus Márton

Borítókép: A Magyar Barlangi Mentőszolgálat (Fotó: MTI/Mónus Márton)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.