Az MTA székházának apró terme telezsúfolva újságírókkal, fotósokkal, tévéstábokkal. Múlt hétfőn derült ki, hogy a biokémikus orvosi Nobel-díjat kapott – Karikó Katalin szerdán délután először jelent meg itthon a média képviselői előtt. Hátizsákkal, lazán, talán kevésbé fáradtan érkezett, mint szokott. Egy sztorival indított. Egy kanadai középiskola háromszáz diákja előtt beszélve megkérdezte a hallgatóságát, hogy ismernek-e név szerint kanadai jégkorongozót. Háromszáz kéz lendült a magasba. Amikor azt kérdezte, hogy ismernek-e kanadai tudóst, a kezek nem mozdultak.
Mesélt az indulásról, a kisújszállási élményekről, az általános és középiskolás évekről, hogy ő biológus akart lenni az ELTE-n, de az utolsó pillanatban meghallotta, hogy Szegeden új biológiai központ épül. A jelentkezési lapon az ELTE-t áthúzta, és a helyére beírta a József Attila Tudományegyetemet. Tizenhat éves korában életre szóló élményt jelentettek neki Selye János gondolatai.
Máig ahhoz tartja magát, hogy amin az ember nem változtathat, azon ne stresszelje magát, mert az energiákat von el. Az erőnket azokra a dolgokra kell koncentrálni, amelyek valóban fontosak. Ilyen a munka, ami az ő esetében a kutatás volt.