– Élénk, erős magyar közösség él Temesváron, nem könnyű körülmények között, hiszen néha a többségi társadalom ellenére kell megfogalmaznia a saját céljait, kell fenntartania a saját létkörülményeit, de mindezt sikeresen teszi – mondta a területfejlesztési miniszter. Navracsics Tibor bánsági látogatásának legfőbb célja az volt, hogy megnézze, hogyan élnek a temesvári magyarok.
Úgy fogalmazott: mivel miniszterként a Veszprém–Balaton Európa kulturális fővárosa 2023 projektért is felelős, a szintén kulturális főváros Temesvár programsorozatába is bepillantott. A Constanin Brancusi világhírű román szobrász műveiből nyílt kiállítást nézte meg, illetve Alin Nicával, a Temes megyei önkormányzat elnökével és Dominic Fritz polgármesterrel egyeztetett a további együttműködésről.
A miniszter a magyar közösség intézményeibe, a Magyar Házba és az Új Ezredév Református Központba is ellátogatott, a közösség képviselőivel találkozott. Hangsúlyozta, a magyar kormány támogatásával tavaly visszavásárolt Magyar Ház volt látogatásának legszebb pontja.
– Azt látom, a magyarság vissza tudja szerezni azokat az ingatlanokat, amiket elvettek tőle, meg tudja szervezni a saját közösségét, és meg tudja teremteni azokat a feltételeket, amelyek eredményeként itt, a szórványban is meg tud maradni. És bízzunk benne, hogy a jövőben erősödni is fog – nyilatkozta Navracsics Tibor.
A temesvári Várbástya Egyesület a magyar állam támogatásával tavaly februárban vásárolta meg a város szívében álló Magyar Házat, amelyet tíz évvel a trianoni döntés után a bánsági város magyarsága épített kulturális egyesületei, politikai képviselete számára.
A mintegy 1800 négyzetméteres hasznos felületű háromemeletes irodaépület az eredeti rendeltetésének megfelelően a bánsági, temesvári magyarság céljait fogja szolgálni, jelenleg is magyar politikai és civil szervezetek székhelye, kulturális központként működik.
Jelenleg a bálterem felújítása zajlik, amely újabb közösségi hely lesz, egy-két hónapon belül készül el. A jövő hónapban a magyar boltot is szeretnék megnyitni a földszinten, ahol főként magyar termékeket árulnak majd. Ebben kis kávézó is lesz, arra emlékeztetve, hogy az olasz presszókávé atyja, Illy Ferenc temesvári születésű volt.
A belvárosban, a megyei önkormányzat és prefektusi hivatal épületével szemközt álló Magyar Házat 1930-ban közadakozásból építette fel a város magyar közössége, amelynek kulturális intézményei és politikai képviselete a trianoni döntés nyomán székház nélkül maradtak. A kommunista román hatalom a pártsajtót költöztette az épületbe, 1967-ben államosította, majd az 1990-es évek elején a Renasterea Banateana megyei napilap kiadója, a Timpress Rt. szerezte meg.
A temesvári magyarság képviselői számtalan pert indítottak a visszaszerzéséért, de ezeket rendre elvesztették, így végül visszavásárolták az épületet.