Fokozódik a migrációs nyomás a déli határokon: míg az év elején átlagosan heti kétezer embert akadályozott meg a hatóság az illegális határátlépésben, addig augusztus elejére ez a szám már elérte a heti hatezer főt, szeptemberre és októberre megközelítette a heti tízezretet – derül ki a Police.hu-n közzétett adatok alapján.
A helyzetről Baukó Levente ezredest, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Szolgálatának vezetőjét kérdeztük, aki elmondta: illetékességi területén több mint 68 ezer fővel szemben intézkedtek a kollégái, akik tiltott módon lépték át Magyarország határát. – További hatvenezer főt pedig megakadályoztak abban, hogy elkövessék a határsértést – tette hozzá a főtiszt. Érdemes még egyszer kiemelni: ez „csupán” a Csongrád-Csanád vármegyei határszakasz.
Baukó Levente hangsúlyozta,
eddig idén összesen 138 ezer fővel szemben intézkedtek illegális határátlépéssel kapcsolatos cselekmények miatt, ami csaknem négy százalékkal több a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Bár ez egy igen magas szám, a főtiszt szerint meg sem közelíti a 2015-ös értékeket: az akkori statisztikák szerint a hatóságok mintegy négyszázezer illegális határátlépést regisztráltak. – Azt tapasztaljuk, hogy 2019 óta folyamatos az emelkedés, 2021-ben voltak az első kiugrások az adatokban, és azóta évente meredeken emelkedik az illegális határátlépéssel próbálkozók száma – hangsúlyozta Baukó Levente.
Az ezredes szerint a migránsok nyugat-balkáni útvonala mára igen bejáratottnak számít, a közlekedési infrastruktúra vonzóvá teszi ezt régiót az embercsempészeknek is.
Erre példaként említette, hogy a magyarországi szakaszon az M5-ös autópálya Budapestre vezet, onnan pedig – látszólag – szabad az út Nyugat-Európa felé, ezért is nőtt meg a déli határon próbálkozók száma.
– A migránsok egyre erőszakosabbak, fával, kővel és minden olyan tárggyal dobálják a kollégáimat és járműveiket, ami csak a kezük ügyébe kerül – válaszolt azon kérdésünkre Baukó Levente, hogy trendszerűnek tekinthetők-e azon atrocitások, amelyek az elmúlt hetekben nyilvánosságra került videófelvételeken láthatók. A főtiszt hozzátette: a tiltott határátlépés módszereiben is tapasztalható változás, ugyanis míg korábban inkább létrákkal próbálkoztak a migránsok, addig mostanra elterjedt az erővágó használata, amivel kilyukasztják a kerítést és a nyíláson keresztül kelnek át.
Azon kérdésünkre, hogy miként történik a határzárban keletkezett károk felmérése és helyreállítása, Baukó Levente elmondta, hogy a sérüléseket a határrendészek jelentik és 24 órás készenlétben áll egy javítócsoport, amely a rongálásokat azonnal megjavítja.
Érdeklődésünkre, amely szerint találtak-e alagutakat mostanság, az ezredes kiemelte, hogy 2022-ben fedezték fel az utolsót, egészen addig 32 alagutat vagy alagútkezdeményt fedeztek fel.
A déli határon egyre többször használnak fegyvert a migránsok és az embercsempészek.