Pénzszórás lepapírozva
A Magyar Nemzet által megismert, különböző közműcéges megbízásokat vizsgáló belső jelentésekből jóval sötétebb kép rajzolódik ki a Mártha vezette közművekről. Az egyik ilyen eset a fővárosi temetői zöldterület fenntartási munkáival kapcsolatos. A feladattal a BKM-hez tartozó temetkezési főigazgatóság ugyanis olyan kertészeti céget bízott meg, amely a feladatát nem teljesítette, ugyanakkor a Harmat Kert Kft. hamis teljesítési igazolásait elfogadták és ki is fizették. A baloldali önkormányzatok által előszeretettel alkalmazott cégnek egyébként igazán jól jött a Karácsony-éra, hiszen az elmúlt években csaknem megháromszorozta a bevételét, amely immár közel kétmilliárdosra nőtt.
Visszatérve a megbízáshoz, az ügyben belső vizsgálat is indult, az ezzel összefüggő jelentésben pedig leírták: „A temetői zöldfelületek gondozásához és fenntartásához kapcsolódó munkáinak teljesítésigazolása nem a hatályos szabályozás szerint történt, nem vette figyelembe sem a hatályos jogszabályok, sem a belső szabályozások előírásait.” Megállapították azt is, hogy a temetővezetőktől érkezett nem megfelelő munkavégzést rögzítő visszajelzések ellenére az egyik főosztályvezető száz százalékban leigazolta a vállalkozó által végzett munkákat.
A semmire a fővárosi vállalat csaknem hetvenmillió forintot fizetett ki. A dokumentumokból pedig kiderül, hogy a felek ezt a kis „bakit” úgy próbálták elfedni, hogy a jogtalanul leigazolt számlák kifizetését „vagyoneltolódásként” tüntették fel.
Több bűncselekmény gyanúja is felvetődhet?
Ezek a szabálytalanságok a költségvetési csalás és az ehhez kapcsolódó ellenőrzési kötelezettség elmulasztásának gyanúját is felvetik, igaz, ennek eldöntése a hatóságok dolga. Emellett fontos azt is megemlíteni, hogy a különböző iratok, levelezések igazolják, hogy ezekről a problémákról, illetve szabálytalanságokról a Mártha-féle vezetésnek is tudnia kellett.
Az már csak hab a tortán, hogy a belső feljegyzésekből arra is lehet következtetni, hogy a megbízott cég egymaga vélhetően semmilyen feladatellátásra nem lett volna képes: az alvállalkozóival együtt is csak 38 fős bejelentett munkaerővel rendelkezett és nagyságrendileg 66 munkaeszközzel. A kertészeti cégnek a fentiekben taglalt és vizsgált megbízásnál jóval komolyabb és költségesebb projektjei is vannak mind a BKM-nek, mind a baloldali fővárosi önkormányzatoknak köszönhetően, így kérdés, hogy azokat a feladatokat ezzel a kapacitással miként végzi el.
Teljes szakmaiatlanság
Fontos azt is megemlíteni, hogy a Főpolgármesteri Hivatal belső ellenőrzési osztálya idén áprilisban az építőipari beruházási projektekkel összefüggésben folytatott vizsgálatot. Szúrópróbaszerűen ki is emeltek egy több mint ötvenmilliós számlát az Óbudai Temető kerítésjavítási projektjéből. A vizsgálódás során, a benyújtott számlánál tartalmi hiányosságokra bukkantak, ezért a már leigazolt, befejezett munka nyomát a helyszínen tekintették meg. Az erről készült, lapunk által megismert feljegyzés szerint a projektvezető el sem kérte az építési naplót és a hulladékszállítással kapcsolatos dokumentumokat a vállalkozótól.
Ráadásul a szakember az alapvető műszaki tartalmakkal kapcsolatos kérdésekre sem tudott válaszolni, a felmerült problémákkal sok esetben a belső ellenőrzési osztály szembesítette. A projektvezető azt is elismerte, hogy nem ellenőrizte a költségvetésben szereplő, kiszámlázott tételeket. Sőt még a vállalkozó által elismert hibákat sem javították ki, azt neki nem is jelezték – áll a feljegyzésében, amiben az is szerepel, hogy több „téves” kiszámlázás is történt, azaz a munkát, amiért pénzt kapott a megbízott kft., valójában nem vagy nem a kért módon teljesítették.