Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója felidézte, hogy az első nemzeti konzultáció 2010-ben volt, ez a mostani a 14. alkalom. – Sokszor elhangzik az a vád, hogy ez csupán egy látszatintézmény, nincs valódi jelentősége, azonban az emberek a nemzeti konzultáción valóban elmondhatják a véleményüket, és annak van is foganatja – mondta.
Rámutatott, hogy míg
az Európai Bizottság által indított konzultáción mindössze 705 ezren vettek részt a 360 millió uniós polgárból, ezzel szemben Magyarországon volt olyan nemzeti konzultáció, amelyen több mint kétmillióan nyilvánítottak véleményt.
Brüsszel valójában nem kíváncsi az emberek véleményére, Magyarországon viszont valódi szólásszabadság van – jelentette ki a stratégiai igazgató.
Azt mondta, az uniós „demokráciacsomag” célja, hogy Brüsszelből hatékonyabban bele tudjanak avatkozni a tagállamok működésébe. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy az európai parlamenti választások reformjáról szóló javaslat szerint például
transznacionális listák lennének, csúcsjelölti rendszert vezetnének be, minden listának lenne egy vezetője, és a nyertes lista vezetője lenne az Európai Bizottság elnöke.
A nemzeti konzultáció migrációs kérdésével kapcsolatban Kovács István kifejtette: a magyar–szerb határon az embercsempész bandák egymással háborúznak, a magyar rendőröket támadják, az embercsempész-üzletre már a tálibok tették rá a kezüket. A terror és a migráció kéz a kézben jár, a nyugat-európai utcákon nyíltan állnak ki a terror mellett, a Hamászt éltetik, a tagállamok nem tudnak megbirkózni a problémával, a migránsgettókkal és a kitoloncolással sem, a szétosztási kvótákon kívül más megoldást nem tudnak felmutatni.