Sikertörténet a Modern gyárak éjszakája

Rekordszámú modern gyár vesz részt idén a hetedik Modern gyárak éjszakája programsorozat, 92 helyszínen zajlik gyárlátogatás valamilyen formában.

Forrás: MTI2023. 11. 10. 19:50
FÁBIÁN Gergely
Budapest, 2023. szeptember 28. Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelõs államtitkára beszél az Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Programról tartott sajtótájékoztatón a Gazdaságfejlesztési Minisztériumban 2023. szeptember 28-án. Hatmilliárd forint keretösszegû pályázaton támogatják az élelmiszeripari beszállító vállalkozások technológiaváltását, jelentették be a tájékoztatón. MTI/Lakatos Péter Fotó: Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikertörténet a Modern gyárak éjszakája, a programban részt vevő vállalatok bemutatják a technológiai innovációs hátterüket és azt, hogy milyen magas hozzáadott értékkel termelnek – mondta Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára pénteken.
Hetedik alkalommal rendezték meg a Modern gyárak éjszakája országos programsorozatot.

A 2017-ben elindított sorozathoz az idén 72 vállalat csatlakozott, megteremtve a személyes találkozás lehetőségét a lakossággal, a fogyasztókkal, bemutatva a hazai ipar, a  vállalkozások sikertörténeteit.

– mondta a nyitóeseményen az államtitkár.

Hat gyárnál virtuális, 18 üzem esetében pedig videós gyárlátogatáson lehet részt venni a különféle iparágakban, az autóipartól kezdve a repüléstechnikán át az élelmiszeripari vállalkozásokig.

Az államtitkár elmondása szerint a kezdeményezés 2021-ben közel 10 ezer, míg tavaly 13 500 érdeklődőt ért el.

A magyar ipar az elmúlt években soha nem látott fejlődésen ment keresztül. 

A magyar vállalkozások jó teljesítménye a gazdaság sikerének, a magyar családok jólétének is sarokpontja.

A magyar gazdaság egyik legnagyobb értéke pedig a szakképzett munkaerő – hangsúlyozta Fábián Gergely

A kormány iparfejlesztési politikájának keretében az elmúlt évtizedben egyrészt nagy multinacionális vállalatokat támogattak, amelyek új technológiákat hoznak be, és növelik a hozzáadott értéket, ilyen például az Audi, a Mercedes és a BMW is, amelynek éppen épül a gyára. Ezzel ökoszisztéma alakult ki, hiszen az autógyárak mellett megjelentek a beszállítók és a kutatás-fejlesztési központok is tette hozzá az államtitkár.

Támogatást kaptak továbbá a nagy magyar tőkeerős cégek, a kormány segítette ezek nemzetközi piacra jutását, „a cél volt és lesz is a nemzeti bajnokok nevelése” – fogalmazott.

Kiemelte a kkv-szektor fejlesztését is, ezeknél fő szempont volt részvételük erősítése a beszállítói hálózatokban és a nemzetközi értékláncokban.

Ma már erős a magyar gép- és gyógyszeripar, erősödik az élelmiszer- és a vegyipar, és az elmúlt években új ágazatként már a hadiipar is növeli a gazdaság komplexitását

– mutatott rá Fábián Gergely.

A magyar kormány számos intézkedést foganatosított annak érdekében, hogy a hazai vállalkozások a külső nyomások ellenére megőrizhessék versenyképességüket,

 „mintegy háromezer milliárd forintos védőhálót húzott a magyar vállalatok köré”. Idesorolható a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, a kis- és középvállalkozások esetén a kamatstop a változó kamatozású hitelekre, valamint számos energiaköltség- és beruházási támogatási program, amelyek az energiaintenzív kis- és középvállalatoknak nyújtanak segítséget. Már húsz éve elérhető a Széchenyi-kártya, amely révén az idén már 1200 milliárd forint értékben kötöttek szerződést a vállalkozások – emlékeztetett az államtitkár.

A kormány célja, hogy az ország gazdaságának felzárkózása folytatódjon, és az évtized végére elérje az uniós fejlettség 90 százalékát – tette hozzá.

Fábián Gergely szerint a legkorszerűbb technológiák meghonosítása nélkülözhetetlen, hogy tovább erősítsék a munkahelyeket, és „megnyerjük a 21. századot”.

A nyitóesemény házigazdáját, a hazai piacon 1973 óta jelen lévő, teljesen magyar tulajdonú Márka Üdítőgyártó Kft.-t bemutatva azt mondta: a gyárban a tradíció és az innováció találkozik, az üdítőket ma már négy csúcstechnológiájú gépsoron palackozzák saját ásványvízkutakból, jórészt újrahasznosított PET- és alumíniumcsomagolásba.

Szabados Richárd, az Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA) ügyvezetője arról beszélt, hogy 

rekordszámú résztvevővel tartják meg idén a hetedik Modern gyárak éjszakája programsorozat, 92 helyszínen zajlik gyárlátogatás valamilyen formában.

Az országos kezdeményezés betekintést enged a gyárak, üzemek tevékenységébe, a csatlakozó vállalatok számára pedig tudásmegosztó helyszínként is szolgál. De várják a pályakezdőket is, akik azt keresik, hogy milyen területen helyezkedjenek el.

Pécskövi Tibor, a Márka Üdítőgyár Kft. ügyvezetője felidézte: testvérével, Pécskövi Gáborral 2015-ben döntötték el, hogy üzemet építenek egy magyar brandnek. Az üzem ma már megfelelő technológiával rendelkezik ahhoz, hogy Kelet-Közép Európában is versenyképes legyen.

Az elmúlt hat évben másfél évente egy-egy új gépsort telepítettek, és számos beruházást valósítottak meg. A napelemparkkal, a biológiai szennyvíztisztító teleppel, a gépsorokkal energiahatékonyan, a lehető legkisebb környezeti lábnyom mellett tudják biztosítani a termelést.

Az ügyvezető elmondása szerint kibocsátásuk az idén elérte a 150 millió darabot, a jövő évben már a 180 milliós palackszámot célozzák meg.

Jelenleg százhetvenen dolgoznak a vállalatnál.

Borítókép: Fábián Gergely (MTI/Lakatos Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.