Sötét képet fest hazánkról az új demokráciajelentés, melyet természetesen a Soros-féle civil hálózatok készítettek

Milyen érdekes, hogy a jelentés előszavát a CEU emeritus rektora, a bukott kanadai liberális politikus írta.

Forrás: Mandiner2023. 11. 03. 8:58
IGNATIEFF, Michael
Budapest, 2018. december 3. Michael Ignatieff, a CEU (Central-European University) elnök-rektora az egyetem jövõjérõl tartott sajtótájékoztatón az intézmény V. kerületi Nádor utcai épületében 2018. december 3-án. A CEU minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében, de megõrzi magyar egyetemi akkreditációját. MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: Szigetváry Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mauritánia, Szudán, Bhután, Paraguay és Algéria – a 120. helytől ezek az országok előzik meg közvetlenül Magyarországon az újabb, ezúttal az Institute for Democracy and Electoral Assistance (IDEA) nevű NGO által készített demokráciajelentés egyik kategóriája, a demokratikus részvétel rangsorában – írja a Mandiner

Demokratikus részvétel, képviselet, jogállamiság és alapvető jogok – ezek szerint a szempontok szerint rangsorolták az országokat. 

A Mandiner szerint hazánk megítélésén nem kell csodálkozni, tekintve a 2010 után született hasonló dokumentumokat, ugyanakkor a készítők már az elején leszögezik, hogy a vizsgált 173 állam mintegy felében romlott a demokrácia színvonala.

 A lap felhívja a figyelmet a 444 alig leplezetten ujjongó beszámolójára, melyből az is kiderül: Európából csak Törökország (139.), Oroszország (151.), Belarusz (161.) van mögöttünk, a legrosszabbul teljesítő EU-tagállam is tíz hellyel van előttünk: Románia a 115. Ebben a rangsorban 2017-hez képest nyolc helyet rontottunk.

A képviselet tekintetében a lengyelekkel együtt vagyunk ismét fekete bárányok, igaz, a felmérés a Tusk-féle „győzelem” előtt készült, így legközelebb alighanem már egyedül maradunk a Mandiner szerint. 

Hozzáteszik: a képviseleti mutatókban hat év alatt 17 helyet visszaesve 85. lett Magyarország, s 58. Lengyelország. Az alapjogok tekintetében viszont mind a lengyeleket, mint a románokat megelőzzük, igaz, mindenki más jobban teljesített az IDEA független és objektív elemzői szerint.

Arra is felhívja a figyelmet a Mandiner, milyen érdekes, hogy a jelentés előszavát a CEU emeritus rektora, a bukott kanadai liberális politikus, maga Michael Ignatieff írta, aki természetesen hazánkat is megemlíti, mint autokráciát, Törökországgal egyetemben, mint akik a demokratikus intézmények elleni támadásuk részévé tették az egyetemi autonómia és a kutatói szabadság visszaszorítását.

Így azon sem kell csodálkozni, hogy az IDEA szerint összességében a demokrácia bajban van, a megoldást az emberi jogi szervezetek, a választási megfigyelők, az oknyomozó újságírók és a civil hálózatok, azaz az NGO-k jelenthetik. 

Borítókép: Michael Ignatieff, a CEU (Central-European University) elnök-rektora (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.