Novemberben és decemberben újabb 140 ezer oktatási célú, személyes használatú, illetve intézményi használatú laptophoz jutnak hozzá 7. és 10. évfolyamos diákok és iskolák országszerte – jelentette be Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára Ráckevén. Mint a helyi Ady Endre Gimnáziumban tartott eszközátadáson hangsúlyozta: Magyarországot is érinti a digitalizáció, a koronavírus-járvány pedig különösen rávilágított arra, milyen fontosak azok az eszközök és technikai feltételek, melyekkel lépést lehet tartani a világgal.
Emlékeztetett: az Európai Unió támogatásával több mint kétszázmilliárd forint keretösszeggel megvalósuló Digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeinek biztosítása a tanulók és a pedagógusok számára című projekt keretében
2025 végéig 579 ezer oktatási célú, személyes használatba adható laptopot osztanak ki országszerte.
Jelezte: a digitális térben veszélyek is fenyegethetik, támadás is érheti a fiatalokat, a pedagógusok és a szülők közös feladata, valamint felelőssége erre felkészíteni őket. Ezt a célt szolgálja, hogy harmadik osztálytól kezdve a digitális kultúra, míg tizedik osztálytól az állampolgári ismeretek tantárgy segít tudatos felhasználókat nevelni a gyerekekből.
Szólt arról is, hogy
a laptopok tavaly kezdődött szétosztása mellett több mint négyezer helyszínen létesítettek hozzáférést vezeték nélküli internethez, továbbá tízmilliárd forintból az érintett intézmények elektromos hálózatát is felújították.
Emellett több mint 300 digitális tankönyv fejlesztése készült el, míg a Kréta rendszer ma már angol- és németnyelv-tanulási alkalmazást is tartalmaz – sorolta.
Mint az a sajtóanyagból kiderült, 2022. április 30-ig 476 állami, egyházi, nemzetiségi önkormányzati és alapítványi köznevelési intézményfenntartó jelezte, hogy csatlakozna a projekthez. A program során négy éven át, felmenő rendszerben a felső tagozatos és középiskolás diákok szülei, illetve törvényes képviselői igényelhetnek gyermeküknek személyes használatra szolgáló laptopot. Ezenkívül 2024. december 31-ig a részt vevő köznevelési intézmények modern megjelenítő eszközöket és a tanulói kreativitást, valamint problémamegoldó képességet fejlesztő eszközöket kapnak, például programozható robotokat, mikroáramköröket, valamint drónokat.