Az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló szerdai országgyűlési vita során a baloldal ismét bizonyította, hogy nem a magyar érdekek fontosak nekik, és támogatják keleti szomszédunk uniós csatlakozását.
DK: Egyszerű propagandatermékről van szó
A Demokratikus Koalíció képviselője, Arató Gergely egyszerű propagandaterméknek nevezte a kormánypártok javaslatát, amely szerinte azt szolgálja, hogy a kormányoldal ismét elmondhassa Európa-ellenes szólamait. Szerinte a kormány felvetése hazug, mert úgy tesz, mintha az ukrán csatlakozás akár már holnap megtörténhetne, miközben az egy hosszú folyamat.
Az nem kérdés, hogy sem Ukrajna nem áll készen az uniós tagságra, sem az unió nem áll készen Ukrajna befogadására; így van ez minden olyan országgal, amelyik megkezdi az uniós tárgyalásokat
– jelentette ki Arató, elbagatellizálva az Ukrajna csatlakozásából származó katasztrofális gazdasági következményeket. A Gyurcsány-párti politikus szerint a határozati javaslat elfogadása sem Magyarország, sem a magyarországi vagy a kárpátaljai emberek érdekét nem szolgálja. Az uniós tárgyalások megkezdése a politikus szerint mindenki érdekeit szolgálják.
Az MSZP továbbra is támogatja Ukrajna uniós csatlakozását
Harangozó Tamás, az MSZP vezérszónoka szerint lehet és kell vitatkozni Ukrajna uniós csatlakozásáról. Hozzátette:
az uniós csatlakozás pontosan arra való, hogy feltételeket szabjanak és garanciákat kérjenek a magyar érdekek védelmében.
Harangozó szerint párbeszédet kell folytatni a kisebbségi jogokról, mezőgazdasági kérdésekről, a korrupcióellenes küzdelemről Ukrajnában, de a csatlakozási folyamat az, ahol Magyarország a nemzeti érdekeit a legjobban tudja képviselni.
Momentum: Morális kötelesség a támogatás
Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke szerint nem igaz, hogy a kormánynak fontosak lennének a kárpátaljai magyarok, majd pedig kifogásolta, hogy a kormány már az elcsatolt ukrán régióban tartott népszavazást sem volt hajlandó illegitimnek minősíteni.
A vezérszónoki felszólalást folytató Tompos Márton a csatlakozási tárgyalás kezdéséről szóló uniós döntés támogatását kérte a kormányoldaltól, ahogyan az unió vezetőitől is.
Tóth Endre képviselő egyenesen azzal vádolta a kormányoldalt, hogy orosz utasításra felmondja azt a hosszú évtizedek óta létező, pártokon átívelő nemzeti konszenzust, amely szerint Magyarország támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását.