A fogyasztóvédelem Európa számára a legjelentősebb kihívások közé tartozik, így a magyar EU-elnökség alatt is a kiemelt területek egyike lehet – mondta az igazságügyi miniszter csütörtökön Budapesten, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) könyvbemutató rendezvényén.
A fogyasztói jogok érvényesítése a családok biztonságát is érinti, a kormány ezért mindig fontosnak tekintette.
– hangsúlyozta Tuzson Bence.
Magyarországon számos állami szervezetet érint ez a terület, foglalkozik vele a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is. Az utóbbi évek sok új feladatot hoztak, a joganyagot felül kellett vizsgálni, több ezer ellenőrzés kezdődött csak az inflációhoz kapcsolódva – mondta. Hozzátette: a legnagyobb nehézséget ma talán az online világ, a határon átnyúló vásárlások, az internetes piacterek jelentik, mert ezeken keresztül nehezebb a fogyasztóvédelmi előírásokat betartatni az eladókkal.
Az EU-nak közös háttérjogot, közösen alkalmazható szabályokat kell alkotnia erre a területre,
mert az unió számára ez versenyképességi kérdés a globális versenyben. A GDPR-szabályok nagyon fontosak a személyiségi jogok védelmében, de figyelembe kell venni a gazdasági hatásokat is. Ezeket a kötelességeket az Egyesült Államok nem tartja be, így ma az amerikai cégek többet tudnak az európai fogyasztókról, mint maguk a tagállamok, amelyek ilyen adatokhoz nem férhetnek hozzá – fejtette ki a miniszter.
Hiba, hogy az európai szemlélet a jogállamisági elveket a versenyképesség rovására helyezi előtérbe,
miközben a kontinens a nemzetközi térben egyre inkább lemarad. Meg kell tehát alapozni az EU jogi versenyképességét, amihez a közösségen belüli fogyasztói jogokon túl az is hozzátartozik, hogy a nemzetek jogszabályai is érvényesülhessenek – fogalmazott Tuzson Bence.