„A munka megkezdődött” – írja legújabb bejegyzésében a Kispolgár. Mint kifejtik, írtak szívügyekről, PISA-tesztről, kivándorlásról, Taylor Swiftről, Doomról, sztrájkról, divatról és korrupcióról. Hozzátették: bővül a megírandó témák listája, és még nagyon az elején vannak, de repesve várják a gyerekek leveleit. A bejegyzés szerint az applikáció elkészült, és most kellően védett szervert keresnek neki.
Még körülbelül egy hétig zárt próbaüzemet tartunk, csiszoljuk a munkarendet, tematikát és látványt. Utána valóra válik a Kispolgár, és a magyar gyerekeknek lesz újságjuk. Muszáj-Herkulesek vagyunk, de velük együtt sikerülni fog
– írták. Mint korábban beszámoltunk róla, Tóta W. Árpád, a HVG gyűlölködő, obszcén stílusáról ismert publicistája gyermekeknek szóló „közéleti” mobilapplikációt indít Kispolgár elnevezéssel.
Tóta W. elmondása alapján egyebek mellett a háborúról, a járványról, valamint az uniós pénzekről szóló cikkekkel az akár tízéves gyerekek igényeire és érdeklődésére koncentrálnak.
A Gyerekújság.hu nevű tájékoztató oldalról – amelynek Tóta W. az alapító-főszerkesztője – ugyancsak kiderül, hogy az írások valójában balliberális, kormányellenes pamfletek.
A honlapon elérhető, Státusztörvény, tanárlázadás, diáktüntetések című mintacikkben például a következő részletek találhatók:
- „Gond van a tananyaggal és a tanítási módszerrel, de ezt te is tudod.”
- „Mikor veszem hasznát annak, amivel ma szenvedek?”
- „Nincs verseny, nem állhat elő egy ügyes, tapasztalt tanár jobb könyvvel vagy módszerrel.”
- „Egy kezdő tanár ma 260 ezer forintot vihet haza havonta. A közértben dolgozó pénztáros fizetése viszont 300 ezerről indul és évről évre emelkedik.”
- „A jelenlegi kormány 13 éve van hatalmon, így nehéz mást hibáztatnia a helyzetért, de azért megpróbálják.”
Figyelemre méltó, hogy a cikkben az ellenzéki pártok véleményére a kormánnyal szembeni hiteles kritikaként hivatkoznak, s még azt is megemlítik, hogy az ellenzék és a pedagógusok szakszervezetei a státustörvényt bosszútörvényre nevezték át. Az írás azzal az uszító mondattal zárul: „Hiszen ki akarna ezek után tanárnak állni?” A portálon Tóta W. harcias hangvételű, kiskátészerű kérdezz-felelekben igyekszik elébe menni a gyerekek agymosását számon kérő bírálatoknak: „Önnek nem kell támogatnia, sőt az adójára sem tartunk igényt. Nincs egymással dolgunk. Köszönjük, minden jót.”
Emellett a publicista azzal riogatja a szülőket, hogy ők úgysem képesek tájékoztatni a gyermekeiket a közéleti témákról, mert azok bizonytalanságot és szorongást okoznak a kicsiknek, akik legfeljebb online játékokban összeszedett, virtuális barátokkal merik megbeszélni az ilyesmit. Az azzal kapcsolatos aggályokra, hogy gyermekeknek nem való a politika, a HVG publicistája azt replikázza, hogy ez tévedés, a mai politika vagy gazdaság semmivel sem veszélyesebb téma, mint a kovalens kötés vagy az Anjou-királyok kormányzása és pénzügyei.
„Mikroadományokból” működnek
A Kispolgár nevű alkalmazás finanszírozását – több baloldali projekthez, például Márki-Zay Péter vagy Karácsony Gergely elszámolási botrányba keveredett mozgalmához hasonlóan – ugyancsak mikroadományokból oldanák meg. A támogatások begyűjtésére is létrehozott Gyerekújság.hu-n hat különböző adományozható összeg közül lehet választani. Érdekesség, hogy az adható legkisebb donáció 2500 forint, amelynek a My 2 cents (magyarul: Az én két centem) angol elnevezést adták. A Nagypolgár gombra kattintva pedig százezer forintot vonnak le a támogató számlájáról.
Ennek fényében egyébként nem meglepő, hogy a baloldali kampánytámogatásban érintett Action for Democracy nemrég bejelentette, hogy támogatja Tóta W. Árpád Kispolgár elnevezésű gyerekújság-projektjét.