Újabb járványt indított el a koronavírus

A vírusszakértő szerint az esetszámok növekedéséből egyértelmű, hogy most már járványról kell beszélnünk.

2023. 12. 20. 9:45
Borítókép: Ápolónő a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház belgyógyászati osztályán a covidos betegek számára kialakított részlegben (Fotó: MTI/Veres Nándor)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koronavírus a rendkívül erőteljes mutációs hajlama miatt folyamatosan képez új és új variánsokat, tehát az, hogy megjelenik egy új variáns, nem jelent nagy meglepetést és nem ad okot aggodalomra Rusvai Miklós szerint. 

Az erre hivatott szakemberek folyamatosan monitorozzák, ellenőrzik az újonnan képződő vírusokat, és amennyiben aggodalomra okot adó variáns bukkan föl, ezt mindenképpen jelzik. Jelenleg ilyen variáns nincs a látóterünkben, a magyarországi mostani járványt tulajdonképpen az omikron variáns okozza, ami másfél évvel ezelőtt bukkant fel

– mutatott rá a vírusszakértő, majd hozzátette: nem bukkant fel az utóbbi másfél évben olyan új variáns, ami új görög betűjelet érdemelt volna, mert olyan jelentős eltérést jelentene a korábbi változatokhoz képest.

Világszerte továbbra is az omikron változatnak az alvariánsai vannak jelen, amelyek ellen az újonnan kidolgozott oltóanyagok meglehetősen jó hatásfokkal védenek, de a régiek sem hatástalanok ellene. Azt lehet mondani, hogyha az újak mondjuk 90 százalékban védik ki a súlyos betegség veszélyét, akkor a régi oltóanyagok nagyjából 75 százalékos hatékonyságúak, tehát azok sem teljesen használhatatlanok

– jelentette ki a vírusszakértő. A Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy a légzőszervi betegségek a koronavírus megjelenése előtt is terjedtek a téli hónapokban, és ugyanúgy járványok zajlottak le, mint most. 

Az időjárással összefüggésben a légzőszervi vírusok terjedése sajnos nagy segítséget kap. A környezetben ezek a vírusok jobban és tovább terjednek, tovább tudnak élni, és emiatt könnyebben okoznak fertőzést

– jegyezte meg Rusvai Miklós.

Lapunk megkeresésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ arról adott tájékoztatást, hogy a rendelkezésre álló legutóbbi adatok szerint december 4. és 10. között az országban 31 100 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 262 600 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. A légúti figyelőszolgálat keretében beküldött mintákban az influenza pozitivitási aránya 3,2 százalék, a SARS–CoV–2 pozitivitási aránya 41 százalék volt.

A magyar lakosság koronavírus elleni átoltottsága magas, a magyar felnőttlakosság 71,5 százaléka rendelkezik alapimmunizálással, és 47,5 százaléka már legalább egy ismétlő oltásban is részesült.

A lakosság magas és többszöri átoltottsága miatt a központ szerint nincs tömeges oltakozási kedv, az igények kielégítéséhez elegendő vakcina áll rendelkezésre, és jelenleg a lakosság körében dominánsan cirkuláló omikron vírusvariáns elleni Moderna (Spikevax XBB 1.5) vakcina is elérhető a kórházi oltópontokon.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Veres Nándor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.