Hamarosan kezdődik a pollenszezon

Télen sem lélegezhetnek fel szabadon az allergiával, szénanáthával küzdők.

2024. 01. 28. 10:39
Debrecen, 2022. augusztus 26. Parlagfû a Hajdúhát és a Nyírség közelében fekvõ település határában. A legelterjedettebb gyomnövény, a parlagfû (Ambrosia artemislifolia) virágzása hazánkban többnyire július 10. után kezdõdik, tömegessé pedig augusztus és szeptember hónapban válik, ami pollenjével ezreknek okoz nyálkahártya-, orr-, szem- és gégeirritációt. Az Észak-Amerikából behurcolt növény Magyarországon elõször az 1920-as években jelent meg Somogy megyében. Irtása jogszabályilag kötelezõ, a földhasználók kötelesek az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfû virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követõen ezt az állapotot a vegetációs idõszak végégig folyamatosan fenntartani. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Oláh Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évről évre hosszabb a pollen-, így az allergiaszezon is Magyarországon. A pollenek télen is keringenek, bár csak alacsony koncentrációban. Míg 2000–2010 között átlagosan a 46. naptári napon indult a szezon, 2011-től ez már átlagosan a 22. napra ugrott vissza, kitolva ezzel a pollenidényt.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által összefoglalt 2023-as év végi pollenhelyzet szerint 

az elkövetkező időszakban az allergén növények pollenjei csak csekély mértékben fordulnak elő, a parlagfű pollenje továbbra is jelen lehet a levegőben, továbbá még előfordulhatnak pázsitfűfélék, csalánfélék, libatopfélék, valamint üröm és kender, és a ciprus-, tiszafafélék, hárs és fenyőfélék virágporszemeivel is találkozhatunk, bár csak kis mennyiségben.

A Dunaújvárosi Hírportál cikke szerint a január tehát egy viszonylag enyhe időszak volt az allergiások számára, de tél végén, azaz februárban azonban már a mogyoró és az éger pollenjei is megjelenhetnek.

Az NNGYK emellett kiemelte, a fűtési szezonban gyakoribbá válhatnak a penészgomba és a poratka által kiváltott allergiás megbetegedések. A tavasz érkezésével pedig a nyírfa, nyárfa, kőris, tölgyfa, bükkfa, valamint a fűzfa pollenjei „támadnak” majd. Fontos tehát, hogy allergiás tünetek esetén (orrdugulás, tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés) szakorvoshoz forduljunk.

Az allergiát ugyanis sokan ártalmatlan betegségnek tartják, hosszú távon azonban komolyabb szövődményeket okozhat, kialakulhat arcüreg- és orrmelléküreg gyulladás, valamint asztma is.

Az allergológus által elvégzett allergiatesztet tehát még a szezon kezdete előtt érdemes elvégezni,

így felkészülten ugorhatunk bele a 2024-es pollenszezonba.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTVA/Oláh Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.