Talán az egyik legveszélyesebb időjárási jelenség az összes közül az ónos eső, amely hamarosan egyre több gondot okozhat a közlekedésben résztvevőknek. Az viszont teljesen biztos, hogy a reggeli indulás előtt rengeteg bosszúságot okoz autósoknak, például, amikor fagyos kezekkel próbálják megszabadítani a szélvédőt az egybefüggő jégpáncéltól.
Útközben sem sokkal jobb a helyzet, a vezetés rendkívüli odafigyelést igényel a sofőröktől.
Az ónos eső kialakulását az idézi elő, ha a felső és alsó hideg légréteg közé egy melegebb légréteg szorul – írja Threads-csatornáján a Magyar Közút. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy a felső légrétegben még hó hull, ami utána megolvad, a talaj közelében pedig nem visszafagy a csapadék, hanem túlhűlt állapotba kerül.
Abban a pillanatban azonban, hogy valamivel érintkezik, azaz a „becsapódás” hatására a túlhűlt vízcseppek jéggé alakulnak – fűzték hozzá.
A jegesedés sokszor olyan gyorsan zajlik le, hogy a jégnek nincs ideje szétterülni, ezért domború jégfelületek keletkeznek,
az utakat pedig ilyenkor egybefüggő jégbevonat borítja, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy tükörsimaságú jégen kell biztonságosan vezetni. A Gumiwebshop nevű portál azt írja, hogy ha ilyen esetben kell autóba ülnünk, legalább 4 milliméteres barázdamélységű, és négy évnél nem idősebb legyen az autón lévő téli gumi.