– A kormány még várja, hogy az Európai Bizottság „befejezze a karácsonyi szünetet”, és válaszoljon a novemberben átadott levelére, így tovább lehessen lépni és meg lehessen egyezni – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter az Erasmus- és Horizont-források ügyében. Navracsics Tibor hangsúlyozta: a kormány nagyon szeretne megegyezni, és bízik benne, hogy az Európai Bizottság is erre törekszik. Leszögezte ugyanakkor, a kérdés
meg lesz oldva, magyar diák nem marad Erasmus nélkül.
A politikus országjárása szegedi állomásán emlékeztetett: az év elején alakult Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium az európai uniós források felhasználása és a területfejlesztés szakpolitikai kereteinek kialakítása mellett a területi közigazgatással – a kormányhivatalokkal, járási hivatalokkal, kormányablakokkal –, valamint az önkormányzati igazgatással is foglalkozik.
A területfejlesztés nem pártpolitikai kérdés
– szögezte le a miniszter. Navracsics Tibor közölte, január elejétől ezért minden vármegyében egyeztet a főispánokkal, a járási hivatalok vezetőivel, illetve az adott térség politikai életének meghatározó szereplőivel – országgyűlési képviselőkkel, a vármegyei közgyűlések elnökeivel, a megyei jogú városok polgármestereivel –, hogy így térképezze föl, mely problémák megoldásába kell bekapcsolódni.
Márki-Zay Péterrel is egyeztettek
A sajtótájékoztató előtt a tárcavezető – többek között – Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármesterrel, valamint Nagy Sándor szegedi városfejlesztési alpolgármesterrel találkozott. Navracsics Tibor aláhúzta:
az önkormányzati vezetőkkel egyetértve szeretné, hogy Csongrád-Csanád vármegye prosperáló, a növekedés élén álló térséggé váljon.
A Dél-Alföldre – ugyan kisebb mértékben, mint a Dél-Dunántúlra – igaz, hogy az elmúlt harminc évben nem tudta beteljesíteni azokat a lehetőségeket, amelyek rendelkezésre álltak – tette hozzá. Szavai szerint bízik benne, hogy ebben változást hoznak az iparpolitikai döntések, így a BYD Szegeden megvalósuló autógyára, mely a város és környéke közlekedési infrastruktúrájának óriási fejlesztését igényeli.
Már megvalósultak olyan beruházások, mint az autópályák, a Hódmezővásárhely–Szeged között járó vasútvillamos, a tram-train vagy a Szeged és Szabadka közötti vasúti kapcsolat helyreállítása.
Erre rákapcsolódva készíti el a minisztérium a dél-alföldi komplex fejlesztési tervet.
A miniszter úgy fogalmazott, nem volt egyetértés a Szeged–Csanádi Egyházmegye általános iskola és gimnázium építési tervének ügyében. Mint mondta, a szegedi oktatási beruházás – amely idestova hat éve, 2018 óta élő terv – meg fog valósulni.