Az üstökös október 10. után az alkonyi égen, délnyugat felé, napnyugta után lesz látható – mondta a lapnak Mitre Zoltán. Az égi vándor eddigi vizsgálatai arra utalnak, hogy először jár a Nap közelében. Az ilyen üstökösök esetén előfordulhat, hogy viselkedésük a Nap közelében megváltozik, fényességük jelentősen elmarad a várakozásoktól vagy magjuk szétesik. Ekkor a szabadszemes látvány elmaradhat, ezért fontos az óvatos optimizmus most is.
Napfogyatkozást nem, de részleges holdfogyatkozást láthatunk idén Magyarországon. Szeptember 18-án hajnali 4 óra körül a Föld árnyéka a Holdkorong területének mintegy 3,5 százalékát át takarja majd el.
Hosszabb telihold télen, rövidebb nyáron
A holdpálya most úgy helyezkedik el, hogy a nyári telehold az átlagosnál alacsonyabban jár, így rövidebb ideig látszik a horizont felett. A téli telehold pedig az átlagosnál kicsit magasabban jár, így valamelyest hosszabb ideig világítja be a téli éjszakákat.
Ilyen holdhelyzet 18 és fél évente fordul elő, legutóbb 2006/2007 körül járt be hasonló utat a Hold a csillagos égbolt előtt.
A jelenségnek köszönhetően 18 és fél év után a 2024/2025-ös évben a Hold többször megközelíti a Bika csillagképben található Fiastyúk csillaghalmazt. A Hold és a csillaghalmaz szoros közelsége az esti égen idén február 16-án, október 19-én és december 13-án lesz megfigyelhető. Érdemes kis látcsövet használni. A szemfüles megfigyelők észrevehetik, hogy a Hold a csillaghalmazhoz képest már pár óra alatt elmozdul, mivel égi kísérőnk folyamatosan halad tovább a pályáján – mutatott rá Mitre Zoltán.
Sarki fény Magyarország egén
Mitre Zoltán szerint július 24-én és október 14-én is érdemes résen lennie annak, aki különleges égi jelenségre vár: ekkor a Hold és a Szaturnusz nagybolygó szoros közelségben látszik majd az égen.
A Hold idén néhányszor megközelít egy-egy fényes állócsillagot is: a Szűz csillagkép Spica nevű csillagát és a Skorpió csillagkép Antares nevű csillagát. Az előbbi megfigyelésére remek alkalom nyílik március 26-án és június 16-án este, míg az utóbbi észlelésére július 17-én este nyílik kedvező alkalom.
Az augusztusi meteorraj maximuma (a legtöbb hullócsillag) pedig augusztus 14-én várható. Hozzátette: a nap aktivitása idén várhatóan tovább emelkedik.
Ennek köszönhetően bármikor előfordulhat anyagkidobódás a Napból, ami Földünket elérve geomágneses vihart és sarki fényt okozhat
– hangsúlyozta a szakember.