Az antiszemitizmus Gyöngyösi politikai credójának része

Megkérdőjelezhető a Jobbik elnökének őszinte bocsánatkérése.

2024. 02. 07. 13:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Amellett, hogy Gyöngyösi Márton kaméleon politikus, neki is vannak olyan politikusi identitásai, melyek állandók. 

A zsidóellenesség, az antiszemitizmus, az anticionizmus az ő politikai credójának a része 

– reagált a Magyar Nemzetnek Nagy Ervin annak a belső levélnek kapcsán, melyben a Jobbik jelenlegi elnöke Orbán Viktort cionista bérencnek nevezte.

A 2020. január 9-i levelezés Gyöngyösi Márton európai parlamenti képviselő, jelenlegi pártelnök, akkori elnökhelyettes, illetve Stummer János akkori Jobbik-alelnök, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának egykori elnöke között zajlott. A Jobbik vezérkara azt vitatta meg, hogy milyen álláspontot alakítsanak ki „az iráni helyzettel kapcsolatban” megfogalmazott közleményükben. Az aktualitást az adta, hogy az Egyesült Államok likvidálta az iráni kémfőnököt, a terrortámadásokért felelős Kászim Szulejmánit. Gyöngyösi Márton a készülő közlemény szövegéhez fűzött észrevételei egyikeként szó szerint a következőket írta Stummernek: 

Orbán provokációnak is beillő megjegyzését nem akartam közvetlenül kommentelni, inkább indirekt módon, az USA lépésének kritikáján és elítélésén keresztül. Legszívesebben azt írtam volna, hogy egy cionista bérenc, a lubovicsi szekta foglya, de ebből nem biztos, hogy jól ki lehet jönni.


Vagyis a botrányos mondatot azok után írta le Gyöngyösi, hogy számtalanszor nyilatkoztak arról, hogy ők már nem antiszemiták, arra hivatkozva, hogy már megváltozott az álláspontjuk.

Nagy Ervin felidézte, 

Gyöngyösi Márton 2019 áprilisában egy nyílt levelet írt a balliberális pártoknak, melyben egyfelől visszautasította az antiszemita vádakat, másfelől bocsánatot kért, ha bárki a Jobbikból megsértette volna a zsidó közösségeket, illetve baráti kezet nyújtott a többi ellenzéki pártnak, melyekkel a Jobbik akkor vitában állt.

– Ez a levél valójában annak szólt, hogy szerettek volna a 2019. őszi önkormányzati választási összefogás részeként szerepelni. Ez meg is valósult, bár elég sok botrány övezte ezt, hiszen a Jobbik akkor még tele volt olyan politikusokkal, akiknek a múltja erősen megkérdőjelezhető volt. Ilyen volt Bíró László, vagy Tóth Péter Szegeden.

Gyöngyösi ezzel a nyílt levéllel igyekezett megerősíteni azt, hogy a Jobbikból kikerültek azok az elemek, akiknek antiszemita megnyilvánulásai voltak – mondta a XXI. Század Intézet elemzője, hozzátéve, ebben

a saját a múltját nem említette, azaz, hogy neki is voltak komoly antiszemita elszólásai a 2010-es évek elején, illetve hogy a Simon Wiesenthal Központ feltette arra a listára, amelyen a 2012-es év leginkább gyűlöletkeltő, antiszemita megnyilvánulásait gyűjtötték össze.

– Mindenesetre igyekezett az akkora már megrogyott Jobbikot visszahozni a politikai térbe, egyértelműen az européer politikai prototípusként próbálta megjeleníteni a Jobbikot, mint a baloldal partnerpártja – mondta Nagy Ervin. 

Kiemelte, ezek után született az a belső levelezés, melyben egyértelműen antiszemita megjegyzéseket tesz, és köztudott, egy belső levélben az ember mindig őszintébb, mint a nyilvánosság előtt. 

Ráadásul a Jobbik szubkultúrájában a cionizmussal való szembenállás, azaz az anticionizmus, méghozzá annak azon része, miszerint Izrael állam függetlenségre való törekvésére tett kritika egy burkoltan antiszemita üzenet

– hangsúlyozta az elemző. 

Hozzátette, Gyöngyösire és a Jobbikra jellemző volt, hogy egy burkolt cionizmussal takarták el az antiszemitizmust, bízva abban, hogy lesz szavazó, aki ezt támogatja. Ez nem jött be, ezért változtattak 2019-ben politikai irányvonalat, és írta a fentebb már említett levelet Gyöngyösi. – Ez azonban csak a politikai stratégia része volt, ezt bizonyítja a most kiszivárgott belső levelezés – mutatott rá Nagy Ervin, aki szerint

 Gyöngyösi Márton egy politikai kaméleon, mindig ahhoz igazodott, amit a Jobbik éppen zászlajára tűzött. 

– Így volt ez Oroszországhoz fűződő kapcsolatukkal, majd abban a pillanatban, hogy Vona Gábor meghirdette a néppártosodást, Gyöngyösi vitte ezt a vonalat, és szembement a korábbi antiszemita kirohanásaival, és biztosította baloldali pártokat arról, hogy megtisztítják a Jobbikot az antiszemitizmustól – mondta az elemző, aki úgy véli, a most napvilágot látott levél Gyöngyösi állandó zsidóellenességét, antiszemitizmusát mutatja.
Borítókép: Gyöngyösi Márton az amerikai nagykövet, David Pressman fogadásán (Forrás: Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.