– Az iskolaválasztás mellett ma már nem szakmát, hanem ágazatot kell választaniuk a szakképzésbe jelentkező diákoknak február 21-ig – hívta fel a figyelmet Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára a lapunknak. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy a technikumokban két évig, a szakképző iskolákban pedig egy évig tart az ágazati oktatás, ahol a diákok megismerik a munkaköröket és a választható szakmákat. Arról, hogy melyik szakmát választják, az ágazati alapvizsgák teljesítése után kell dönteniük.
Ösztöndíj és követelmények
A helyettes államtitkár kiemelte: így egy kicsit kitolódik és ezzel megalapozottabbá válik a szakmaválasztás, ami sokat segít a bizonytalanoknak. Emellett nagy vonzerő lehet az is, hogy minden szakképzésben résztvevőnek jár az ösztöndíj, ami havi 16 ezer forint a szakképző iskolákban és nyolcezer forint a technikumokban az első ágazati években. Amikor a tanuló a technikumban már szakmát tanul, akkor az ösztöndíjat a teljesítményétől teszik függővé: aki jeles osztályzatot ér el, havonta akár hatvanezer forintnál is többet kaphat.
A szakképző intézményekben a diákok döntő többsége duális képzésbe kerül, ahol a vállalatok munkaszerződést kötnek velük, így 100–160 ezer forintot kereshetnek egy hónapban.
– Azt gondolom, hogy a tanulás mellett ez egy nagyon szép bevétel – vélekedett Pölöskei Gáborné. Hozzátette: elérték azt, hogy amikor egy diák a szakképzésbe kerül, már havonta rendszeres juttatást kap, de megbukni nem lehet, és figyelni kell a hiányzásokra is. – Ha már valakinek hat igazolatlan hiányzása gyűlik össze, felfüggesztik az ösztöndíj kifizetését. Ennek köszönhetően sokat javultak az eredmények, illetve a hiányzások aránya is csökkent – mutatott rá a helyettes államtitkár.
Az egyetem előszobája
Mint ismertette, ha valakinek a népszerű technikumi képzés túl nehéznek bizonyul, akkor átmehet valamelyik szakképző intézménybe. Emellett a technikumokra úgy is tekintenek, mint az egyetemek előszobáira, illetve mint a vállalatoknak középvezetői szintű technikusokat adó képzőintézményekre, ahol nagy tudásanyagot lehet elsajátítani. Olyan okleveles technikusi képzéseket is indítottak, melyeknek a tartalmát egyeztették az egyetemekkel, így azok kreditpontokat adnak egyes technikumi tanulmányokra. – A technikumból úgy fog kijönni a tanuló, hogy van egy érettségije, egy technikusi vizsgája, továbbá legalább harminc kreditpontja, amivel egy félévet kiválthat az egyetemen. Vannak olyan egyetemek is, ahol magasabb kreditponttal egy évet számítanak be, vagyis ennyivel rövidül a felsőoktatásban töltött képzési idő – magyarázta Pölöskei Gáborné.
Emellett hamarosan megjelenik egy újítás: feltételes hallgatói jogviszonyt kapnak a technikumba járók, aminek köszönhetően jó eredménnyel akár „be lehet sétálni” az egyetemre.
A helyettes államtitkár nagyon hatékonynak nevezte ezt a képzési rendszert, mert a tudás átadása nem ismétlésekből áll, hanem egymásra épülő modulokból. – Úgy tűnik, hogy ez működik és népszerű is – fogalmazott.
Segítik a pályaválasztást
Szerinte a gyerekek pályaválasztásában sokat segítenek a főleg ősszel rendezett iskolai nyílt napok, hogy mennyire érinti meg őket például egy tanműhely atmoszférája. A jelentkezési határidő közeledtével a hezitálók az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) honlapján található szakmakártyákból szerezhetnek információkat. Ezek segítenek eligazodni az iskolák között, amit még egy térképes kereső is támogat, amellyel meg lehet találni a lakóhelyhez legközelebb eső intézményt, de ezenfelül az érdeklődők minden kérdésre kaphatnak választ az ügyfélszolgálattól.