Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– A kormány célkitűzése olyan kedvező társadalmi és gazdasági környezet létrehozása, ahol gyermeket vállalni nem hátrányt, hanem előnyt jelent – jelentette ki Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára a Családbarát Települések Expóján Kecskeméten.
Mint azt hangoztatta, a kormány már 14 éve kiemelt figyelmet szentel a családoknak és a gyermeket vállalóknak, hogy érezzék a folyamatos gondoskodást és a kiszámíthatóságot.
Hangsúlyozta, hogy a magyar családpolitika ezen nyugszik, három pillére pedig az otthonteremtés, az anyagi biztonság, valamint a munka és a magánélet egyensúlya. A 2015-ben bevezetett családi otthonteremtési kedvezményt (csok) 2024. január 1-jén a csok plusz követte, amely iránt szintén nagy az érdeklődés, hiszen az első két hónapban már közel kétezer kérelmet fogadtak be a pénzintézetek.
A családpolitika második pilléréről az államtitkár elmondta, hogy a családok anyagi biztonságát szolgálja a kormány eddigi több mint harminc családpolitikai intézkedésének legnagyobb része, köztük az adókedvezmények, a családi adózás, a gyed, a gyes, a gyed extra és a munkahelyvédelmi akcióterv számos eleme is. Ez az a rendszer, amelyből gyakorlatilag minden családtípus megtalálja azt a családtámogatási formát, amely jóval nagyobb mértékben járul az anyagi biztonságukhoz, mint ahogy 2010 előtt az akkori támogatási lehetőségek – fogalmazott.
A munka és a magánélet egyensúlyát szintén fontosnak nevezte, hiszen ha valaki gyermeket vállal, tudni szeretné, hogy gyermeke biztonságban van, ha ő visszatér a munka világába. Ennek érdekében
az elmúlt 14 évben a bölcsődei férőhelyek száma megduplázódott Magyarországon, az ellátás pedig 2010-hez képest már háromszor annyi településen érhető el.
Hornung Ágnes arról is beszélt, hogy a család a nemzet legkisebb egysége, és egyszerre jelképez szeretettel teli közösséget, összetartást és hegyeket mozgató erőt. Mint mondta, a családoknak köszönhető a történelem folytonossága is, hiszen az egymást követő nemzedékek kitartása és helytállása vezetett minket a jelenig. Ezért közös feladat a családok áldozatos, sokszor embert próbáló munkáját az élet minden területén meghálálni: ebből a gondolatból indult el a családbarát fordulat 2010-ben – tette hozzá.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte, a kormány 2010 óta azért dolgozik, hogy szellemi, lelki és anyagi értelemben egyaránt erős családok alkothassák a nemzet gerincét, amelyre építve biztosítani lehet a nemzet megmaradását. Minden eddigi és jövőbeni kormányzati intézkedés, támogatás ezt a célt szolgálja. – Mi, magyarok, talán kevesen vagyunk a világban, de amit a családokról hiszünk, vallunk és megvalósítunk, az példaértékű és egyedülálló – emlékeztetett.
Minden törvényes eszközzel meg fogjuk a jövőben is védeni a családjainkat, és gátat szabunk minden káros, családellenes érzékenyítési kísérletnek
– szögezte le az államtitkár.
Az államtitkár szerint Kopp Mária és Skrabski Árpád tevékenysége alapozta meg azt a magyar családpolitikát, amelynek lényege, hogy magyar jövő csak egészséges családokra építhető. Abban az időben alakult meg a Népesedési Kerekasztal, amelynek legfőbb célja az volt, hogy a családok által tervezett gyermekek valóban meg is születhessenek. Kopp Mária azt vallotta: a megoldás kulcsa abban van, hogyan sikerül megteremteni a család és a hivatás összhangját, amihez szükséges a családok terheinek enyhítése. Latorcai Csaba felidézte: a 2010-ben történt kormányváltás egyben paradigmaváltás is volt a családpolitikában, mert többszörösére nőtt a családok támogatása, és még a mostani nehezebb gazdasági helyzetben is tovább bővül a rendszer.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (Kincs) elnöke arról beszélt, hogy a családbarát Magyarország építéséhez összefogás és együttműködés szükséges. Kiemelte: az első alkalommal megszervezett Családbarát Települések Expóján jelen lehetnek a kormányzat és a családbarát önkormányzatok képviselői. A részt vevő civil és családszervezetek pedig bemutathatják azokat a jó gyakorlatokat és családbarát intézkedéseket, amelyeket helyben valósítanak meg, gyakran a kormányzat támogatásával vagy akár önállóan is, hiszen hosszú évtizedek óta azért dolgoznak, hogy minél élhetőbbé tegyék a településeket.
A Kincs elnöke felidézte, hogy Bács-Kiskun vármegyében az ezer főre jutó születések száma az elmúlt évtizedben 8,5-ről 9,1-re nőtt, míg Budapesten 9,5-ről 8,3-re csökkent. Mint mondta, nagyon fontos, hogy egy adott település milyen szolgáltatásokat nyújt a családoknak, mert ez meghatározza, hogy egy település gyarapodik-e vagy sem. A családok támogatása és védelme az állam mellett az önkormányzatok, valamint a sarkalatos törvényeknek megfelelően a civil és egyházi szervezetek, a média és a gazdasági élet szereplőinek egyaránt feladata – fűzte hozzá.
A Kincs és Kecskemét önkormányzatának közös szervezésében zajló eseményen Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnöke hangsúlyozta:
a magyar kormány 2010-ben, az átfogó családtámogatási programjának megteremtésével a világon egyedülállót alkotott.
Az önkormányzatok feladata pedig, hogy a családvédelmi törvényben megfogalmazottakat a saját eszközeikkel és lehetőségeikkel kiegészítsék. Kaposvár polgármestere jelezte, hogy a családalapítás előtt állók számára a jó anyagi körülmények biztosítása, a saját otthon, illetve a település jó hangulatának (óvoda, iskola, játszóterek) és körülményeinek megteremtése a legfontosabb.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke arról beszélt, hogy Magyarországon jelenleg az emberek több mint fele városokban él, és itt egészen más jellegű problémák jelentkeznek, mint a kisebb településeken. Az önkormányzatok feladata olyan körülményeket biztosítani, hogy az adott településen a lehető legjobb legyen élni és gyermeket nevelni – emelte ki.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.