Az árfigyelő már szinte lenullázódott éves élelmiszer-inflációt mér

Márciusban az éves alapon mért élelmiszer-infláció 0,7 százalék volt.

Forrás: Világgazdaság2024. 04. 11. 16:09
Elõrecsomagolt felvágottak, virslik a CBA egyik budapesti üzletében 2014. december 12-én. Szigorodnak az élelmiszerek jelölésének törvényi elõírásai december 13-ától, ekkor lép hatályba a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló, közvetlenül alkalmazandó uniós rendelet. Budapest, 2014. december 12.
MTI Fotó: Mohai Balázs
Illusztráció Fotó: MTI/Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb a KSH-adatok arra világítanak rá, hogy az élelmiszereket érintő éves összevetésben mért infláció hónapról hónapra csökken – írja közleményében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A 2022. decemberi 44,8 százalékos csúcshoz képest már tizenötödik hónapja töretlenül csökken az élelmiszer-áremelkedés üteme. A Világgazdaság szerint mindez a célzott kormányzati intézkedések, a jegybank lépései, illetve a versenyhivatal aktív beavatkozásainak, közte az online árfigyelő rendszernek köszönhető. A friss adatokból kiderül, hogy a 2024. márciusi, 0,7 százalékos havi élelmiszer-áremelkedés közel nyolc éve nem volt ilyen alacsony, utoljára 2016 áprilisában volt ezzel megegyező.

lang1460
A vásárlók kedvenc olvasmánya lett az árfigyelő  Fotó: Lang Róbert/Somogyi Hírlap

Az éves alapon mért infláció is tovább csökkent. A tizennegyedik hónapja tartó dezinflációs folyamat eredményeként 2024 márciusára 3,6 százalékra csökkent az éves alapon mért áremelkedés. Ennél utoljára 2021 februárjában volt alacsonyabb Magyarországon.

Jelentősen csökkent az alapvető élelmiszerek ára. A friss KSH-adatok szerint éves összevetésben az élelmiszerek közül a legnagyobb mértékű

  • a liszt 20,3,
  • a tojás 19,7,
  • a száraztészta 13,1,
  • a sajt 13,
  • a tej 11,
  • és a kenyér 10,5 százalékos árcsökkenése volt.

Eközben ugyanakkor

  • a cukor 30,9,
  • a csokoládé és kakaó 11,6,
  • a büféáruk 10,4,
  • a sertéshús 9,1, és az
  • alkoholmentes üdítőitalok 7,5 százalékkal lettek drágábbak éves összevetésben.

A GVH szerint pedig az elmúlt hónapokban ezen termékkategóriák árait is csökkenő tendencia jellemzi.

Az árfigyelőben elérhető alapvető termékkategóriák többségében csökkentek az átlagárak, egyes termékek esetében 20-30-40 százalékkal. Ez igaz például a korábban ársapkás termékek majd mindegyikére: 

a finomliszt 43, a tojás több mint 30, a burgonya pedig átlagosan több mint 60 százalékkal kerül kevesebbe a korábbi ársapkás árához képest. 

A többi termékkategória esetében is hasonló csökkenések figyelhetők meg. A 2023. július elsejei indulás óta eltelt időszak kedvező tapasztalataira alapozva idén januártól 16 termékkategóriával bővült az árfigyelő rendszer. Bekerültek az árfigyelőbe a speciális étrendet követők által leggyakrabban fogyasztott laktóz-, tejfehérje- és gluténmentes termékek.

Borítókép: Előrecsomagolt felvágottak, virslik a CBA egyik budapesti üzletében (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.