– Úgy tűnik az információk alapján, hogy az embercsempész bandák mintha készülődnének visszatérni a magyar határhoz – mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a köztelevízióban. Bakondi György szerint ennek az az oka, hogy az embercsempészek figyelemmel kísérik az Európai Unió (EU) jogalkotási folyamatát, azt, hogy a migrációs paktumról szerdán szavaz az Európai Parlament (EP), és felkészülnek a változásokra.
– A kilenc jogszabályt érintő migrációs paktum elfogadását azért sürgeti az EU jelenlegi vezetése, mert azt az EP-választási kampányban akarják felhasználni – mondta. Kifejtette, hogy az egyes tagállamokban elmúlt az a lelkesedés, amely 2015-ben jellemezte a migrációt. Mint mondta,
az embereket érintő negatív körülmények, többek között a no go-zónák, a terroresemények, a nők elleni erőszakos cselekmények és a szociális feszültség elérte a politika szintjét is.
Ezért az EU jelenlegi vezetése azt akarja kommunikálni, hogy megtalálta a migránskérdésben a megoldást, amely az európai emberek biztonságát szolgálja – emelte ki. Hozzátette, hogy a szolidaritás jegyében kvóták szerint osztanák szét az illegális migránsokat a tagállamok között.
Brüsszelből megmondanák, hogy hány migráns befogadására alkalmas tábort kellene építeni Magyarországon
– mondta Bakondi György. Kiemelte, hogy a paktum szerint több mint háromezr illegális migránst kellene fogadnia Magyarországnak, Bulgáriának pedig hatszázat. Kiemelkedő nagyságrendről van szó – hangsúlyozta.
Ha Magyarország nem vállalja a migránsokat, akkor jelentős, kilencmillió forintnak megfelelő eurót kellene fizetnie minden egyes be nem fogadott migráns után
– emelte ki.
Értékelése szerint a magyar kormány 2015 óta konzekvens és következetes menekült- és migrációspolitikát folytat, amely egyrészt a határőrizetre épül, másrészt pedig arra az elvre, hogy a menekültkérelmeket az EU-n kívül kellene benyújtani és elbírálni. Az eredményesség jól látható, ennek ellenére a tapasztalatokat az EU nem használta fel – jegyezte meg.