Második világháborús német repeszromboló gránát került elő a sátoraljaújhelyi Bortemplom tornyának felújítása során, a padló alá fúródva – közölte a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred a közösségi oldalán.
Sátoraljaújhely az egyetlen város, ahol templomot emeltek a bornak – azt azonban senki nem gondolta, hogy eme különleges épület tornyában második világháborús lövedék lapult
– írták a beszámolóban. A tűzszerészek felidézték, a hagyomány szerint Szepsi Laczkó Máté református prédikátor, Lorántffy Zsuzsanna udvari lelkésze készítette a világon az első tokaji aszúbort a XVII. század elején és lepte meg vele Lorántffy Zsuzsannát húsvétkor. Ennek állít emléket az 1913-ban épült Bortemplom. Az ahhoz tartozó pincerendszerben volt, hogy több mint egymillió liter bort tároltak.
A Bortemplom sorsa 1944 év végén kis híján megpecsételődött, amikor súlyos összecsapások kezdődtek Sátoraljaújhely környékén a támadó szovjet és a védekező magyar, illetve német erők között: heves utcai harc bontakozott ki, amelynek eredményeként Sátoraljaújhely másnap hajnalra a szovjet csapatok kezére jutott, a védők ekkor már csak a környékbeli magaslatokat uralták. December 7-én és 9-én német és magyar alakulatok tüzérségi előkészítést követően több sikertelen ellentámadást intéztek a város visszafoglalásáért.
Ekkor csapódhatott a Bortemplom tornyába az a tizenöt centis német repeszromboló gránát, amely a padló alá fúródva közel nyolc évtizedet szunnyadt, mígnem az épület rekonstrukciós munkálatai során ismét napvilágra került.
– A tűzszerész járőr megállapította, hogy a robbanóeszköz gyújtószerkezetének működtető mechanikája letört, valószínűleg akkor, amikor a gránát a torony tetőszerkezetével ütközött, és feltehetően ezért nem lépett működésbe ez a robbanótest – magyarázták, kiemelve, hogy
a tűzszerészek elszállították a gránátot, és később megsemmisítik.
A Magyar Nemzet március közepén számolt be róla, hogy a toronyfödémben robbanóeszközt találtak a Bortemplomban.