– Magyarország versenyképességét erősítik a Neumann János program pályázatai, melyek teljes keretösszege 340 milliárd forint – mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán. Az államtitkár hangsúlyozta: a program három kutatási irányt határoz meg, melyekben Magyarországnak jó lehetőségei vannak a fejlődésre: az egészséges élet, a digitalizáció és a zöldátállás. Májusban nyílnak meg a pályázatok, a 340 milliárd forintból 147 milliárdot a magyar költségvetés biztosít, 193 milliárd pedig uniós támogatás.
A magyar támogatás idén 60 milliárddal több, mint tavaly
– ismertette az államtitkár.
Úgy folytatta: mintegy 190 milliárd jut a vállalatokra, melyek feladata, hogy keressék a kapcsolatot az egyetemekkel és a kutatóhelyekkel. Szakképzésre ötvenmilliárd jut, amely már tavaly is százmilliárdos támogatásban részesült. A kutatóhelyek megújítására harmincmilliárd jut, 24 milliárd forint pedig nemzetköziesítésre – sorolta.
Célok és helyezések
Hankó Balázs kiemelte: az a cél, hogy 2030-ra Magyarország Európa tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön. Hazánk lakosságszámát tekintve 96. a világban, gazdasága a 49., innovációs teljesítménye 33., az egymillió lakosra eső Nobel-díjasok száma szerint azonban a 11. helyen van. Elmondta: a Nemzeti Innovációs Ügynökség segíti az egyetemek és kutatóhelyek, illetve a vállalkozások, piac, működőtőke közti kapcsolatok fejlődését, a megújított egyetemi szféra pedig nyit a gazdasági szereplők felé.
Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában úgy fogalmazott: „Európában jók vagyunk, világszintre törekszünk”, és arra törekednek, hogy a világ száz legjobb egyeteme között legyen magyar felsőoktatási intézmény.
Az új innovációs stratégia szerint a kutatásoknak arról kell szólniuk, hogy jobbá tegyék a mindennapi életet.
A kutatásoknak, a szabadalmaknak és a vállalatoknak, a piaci tevékenységnek össze kell kapcsolódnia – fogalmazott az államtitkár.