Manapság ugyanis akár az injekciókkal, gyógyszerekkel szemben is az az elvárás alakulhat ki, hogy gyorsan elérhető legyen a változás, ez esetben azonban megfeledkezünk a kitartás és a következetesség fontosságáról.
A csodaszerek, a megalapozatlan diéták erre a vágyra játszanak rá.
Erre segít rá a közösségi média is, például a TikTokon terjedő látványos videók, amelyek 5-15 másodpercben szemléltetik, hogy két év alatt hogyan szabadult meg valaki több tíz kiló feleslegtől. Hiába írják oda, hogy „2 évvel később”, az emberek 15 másodperc alatt akarják elérni az eredményt.
Aztán persze szoronganak, hogy nekik nem megy. Sok téren, de a fogyás terén is hiányzik az úgynevezett késleltetés, kivárás képessége, azaz hogy hosszú távon képes legyek elköteleződni a célom elérése érdekében. Nyilván egy fogyasztószer, egy gyomorszűkítés kecsegtető lehet, hogy extra energiabefektetés és a szükséges változtatások nélkül érhető el látványos eredmény
Azoknak, akik most váltanak életmódot, vagy azt fontolgatják, hogy fogyasztóinjekcióhoz nyúlnak, azt javasolja Tatai Csilla, legyenek figyelemmel, hogy a már említett orvosi kivizsgálás, obezitológussal és dietetikussal való egyeztetés hozhat igazi változást. „A divatdiéták ugyan adhatnak egy keretet, de nagyon korlátozóak, ami aztán bukáshoz vezethet” – részletezte.
A kulcs a lélekben van?
Felhívta a figyelmet arra is, hogy
a tartós testsúlyváltozás ára, hogy a lelkünkkel is foglalkozzunk.
Rengeteg tudományos kutatás bizonyítja ugyanis, hogy a pszichológiai folyamatokkal megtámogatott fogyókúra tud igazán tartós eredményt hozni, főleg, ha extrém túlsúlyról van szó, mert az ember énképével, önbizalmával, hiedelmeivel és a családi rendszerrel is foglalkozni kell. Hiába határozza el magát valaki, ha egy családi ebéden gúny tárgyává teszik, hogy már kevesebbet eszik, hamis aggodalommal betegséggel gyanúsítgatják, ha fogyott, vagy épp érzelmileg manipulálják: biztos nem is szeretsz már, ha csak ennyit eszel. Fontos megismertetni a klienssel, hogy a saját testi-lelki szükségletei mik, hol húzódnak a határai és olyan erőforrásokat biztosítani számára, amelyekkel a kritikus időszakban is olyan döntéseket tud hozni, melyek a saját maga jó minőségű életét garantálják – összegzett Tatai Csilla, a Pszichológus13 Tanácsadó Központ munkatársa.