Több mint kétmilliárd tanácsadókra
Karácsony első főpolgármesteri ciklusa alatt mind a baloldali, mind a jobboldali sajtó rendszeresen írt a tanácsadókról és fizetéseikről. A HVG 2023-ban kérte ki az adatokat a korábbi évekre, de az Origó és a Magyar Nemzet is rendszeresen igényelte ezeket.
Az elmúlt években megjelent hírekből az derül ki, hogy évente átlagosan 400 millió forint körüli összeget emésztettek fel a tanácsadói bérek, amelyek folyamatosan emelkedtek. A tanácsadók és főtanácsadók száma változott az évek során: 2020-ban még 37-en voltak, 2021-ben viszont már 50-en, 2022-ben 46-an, 2023-ban pedig 42-en.
Havi bruttó bérük igen nagy szórást mutat: 150 ezer forinttól 1,35 millió forintig terjedt korábban, 2024-ben egyesek már ennél is többet kereshetnek. A tanácsadók bruttó átlagbére havi 670–800 ezer forintot tett ki a ciklus nagy részében, fizetésük 2020 után havonta 34–35 millió adófizetői forintba került.
Karácsony és helyettesei tanácsadói
A tanácsadók és főtanácsadók közül nem mindegyik közvetlenül Karácsony Gergely munkáját segíti: helyetteseinek és a fővárosi frakcióknak is vannak konzulensei.
A főpolgármester tanácsadói gárdájának száma kisebb ingadozásokat mutat a ciklus során, Karácsony évente 17–20 emberrel dolgozott együtt, akikre havonta 12–16 millió forintot költöttek.
Helyettesei közül Tüttő Kata (MSZP) a ciklus nagy részében egy főt alkalmazott, Dorosz Dávid azonban már három–hét főt, Gy. Németh Erzsébet négy, Bősz Anett öt, Kerpel-Fronius Gábor pedig három–öt főt foglalkoztatott. Ugyanez a szám Kiss Ambrus esetében három–hat fő volt. A Fővárosi Közgyűlés frakciói mellett összesen öt-hat tanácsadó dolgozott.
Kik adnak tanácsot Karácsonyéknak?
Mint azt láthattuk, az ismert tanácsadók többsége a baloldali holdudvarhoz tartozik, egyesek pedig a Soros-hálózat tagjai.
Ez utóbbiak közé tartozik Misetics Bálint, a Város Mindenkié aktivistája, aki szinte a Városháza átvételétől Karácsony szociális és lakásügyi főtanácsadója. Misetics volt a Soros György alapítványaihoz köthető, kormányellenes tüntetéseket szervező Hallgatói Hálózat egyik vezetője is.
Ámon Ada klímapolitikai főtanácsadóként tevékenykedett, majd megkapta a Budapesti Klíma Ügynökség vezetői székét. Ámon a közelmúltban egy podcastban tett kijelentésével vált hírhedtté, amely alapján sokan arra következtettek: a városvezetés kitiltaná a budapesti utakról a tíz évnél idősebb autókat. A korábban Ámon Ada által vezetett Energiaklub 2015-ben és 2016-ban összesen 145 ezer dollár, mintegy 37,5 millió forint támogatásban részesült Soros György Nyílt Társadalom Alapítványok hálózatától.
Le Marietta a Soros-egyetemen tanult, a Járókelő blog alapítója, és egy ideig Karácsony részvételiségért felelős főtanácsadója volt. A 2024-es kampányban a Magyar Kétfarkú Kutya Párt EP-listáját vezette, ám végül nem sikerült bejutnia az Európai Parlamentbe.
Természetesen a névsorból nem maradhat ki Korányi Dávid, aki a főpolgármester városdiplomáciai főtanácsadója volt. Korányi Bajnai Gordon egykori kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója, majd államtitkáraként dolgozott, később a 2022-es országgyűlési választásokon fontos szerep hárult rá a baloldal kampányának finanszírozásában. Az általa az USA-ban alapított Action for Democracy nevű szervezet hárommilliárd forintnyi dollárt utalt át a baloldalnak, ennek jelentős része korábbi főnökének cégénél, a Bajnai Gordon nevével fémjelzett DatAdatnál kötött ki. Korányi igyekezett azt hazudni, hogy a pénz mikroadományokból származott, ám azóta kiderült, hogy jórészt Soros György pénze érkezett a baloldalhoz.