Csaknem száz használóval végzett a Kínából származó nitazin származék Észtországban és Lettországban, de tömeges túladagolásról számoltak be a hatóságok Franciaországban és Írországban is. Nem kell hozzá sok idő, hogy a szer megérkezzen Magyarországra – figyelmeztetett a Drogkutató Intézet.
Túladagolások és halál
Mint írták, az EU Kábítószerügyi Hatósága hívta fel a figyelmet a szintetikus opioidok rendkívül erős, legújabb csoportjára, amelyet tömegesen állítanak elő Kínában, és a Baltikumon keresztül Nyugat-Európa felé terjed. A szert elsősorban heroinfogyasztók használják, akik rendszeresen és súlyosan túladagolják, ami sok esetben halálhoz vezet.
A Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) 2024-es kábítószer jelentése szerint
ezek a rendkívül veszélyes anyagok, amelyek százszor erősebbek, mint a heroin vagy a fentanil, tévesen heroinként kerültek az utcára, ezért is fordulhat elő, hogy a nitazéneket néha »szintetikus heroinként« értékesítik, továbbá, hamis gyógyszerekben is kimutatták őket
Olyan hirtelen törtek be ezek a szerek a kábítószerpiacra, hogy nagyon rövid idő alatt, több embernél tapasztalt túladagolásnak köszönhetően túlterhelődtek a helyi egészségügyi szolgáltatások – tájékoztattak.
Új és erős szintetikus anyagok bukkantak fel
– Egy gyorsan változó kábítószer-piacról van szó, ahol folyamatosan új és erős szintetikus anyagok jelennek meg – mondta Alexis Goosdeel, az EMCDDA igazgatója írásos nyilatkozatában. 2023-ban soha nem látott méreteket öltött a szintetikus opioidok megjelenése Európában.
Az EU korai előrejelző rendszere szerint a bejelentett hét új szintetikus opioidból hat nitazén volt, ami azt jelenti, hogy míg 2019–2023 között összesen tíz nitazén származék kerül az utcákra, csak tavaly pedig hat.
A Kínában gyártott nitazének már évek óta az egészségügyi és bűnüldöző hatóságok figyelmének középpontjában állnak, mivel az Észak-Amerikában zajló válság komoly aggodalmakra ad okot. Az Egyesült Államokban tavaly mintegy 75 ezer ember halt meg szintetikus opioidok, elsősorban fentanil miatt. Ez tovább növelte az ezredforduló körül berobbant vényköteles fájdalomcsillapítók elterjedése miatt elhunytak számát, amely így már egymillióra rúg.
Ezzel pótolják a heroinhiányt
Az Egyesült Államokban a fájdalomcsillapítók utat nyitottak a heroinnak, a heroin pedig a szintetikus opioidoknak, ami félő, hogy gyorsan megérkezik Európába, így hazánkba is. Ez azért különösen aggasztó, mert 2022 áprilisában a tálibok betiltották az ópiumtermesztést és a heroin-feldolgozást Afganisztánban, ezzel az ENSZ szerint az afgán termelés 95 százaléka kiesett. Tekintettel arra, hogy az ország a világ kínálatának kilenctizedét adja, az európai heroinhasználók korlátozott készletekből tudnak csak tiszta heroint beszerezni.
Egyelőre a készletek kitartanak, de érdemes lenne felkészülni egy esetleges heroinhiányra 2024 végén vagy 2025-ben
– tanácsolta az EMCDDA.