„A szigorú ellenőrzések szerint minden készen áll a szezonnyitóra: fürdésre alkalmas vízminőség várja a strandolókat a III. kerület különleges és egyedülálló dunai szabadstrandján. A tervek szerint idén június 28. és augusztus 20. között tart nyitva a plázs. A vízminőséget mindennap ellenőrzik” – írta a fővárosi Én Budapestem oldal a strandot beharangozó cikkében. Minden évben az óbudai önkormányzat azt kommunikálja, hogy a vízminőség kiváló, ám a valóság ezzel szemben az, hogy igyekeztek eltitkolni, hogy esetenként szennyvíz került a strand vizébe.
Tavaly nyáron egy magánszemély kétszer kérte ki közérdekű adatigénylésben a Fővárosi Csatornázási Művektől azt az adatsort, hogy hányszor engedtek ki szennyvizet a békásmegyeri szivattyútelepről.
Lapunk felkereste az óbudai önkormányzatot, hogy megtudjuk, idén lesz-e hangsúlyosabb figyelmeztetés vagy időszakos fürdéstilalom. A kérdéseinkre válasz nem érkezett.
Mint korábban beszámoltunk, nyilvánosságra kerültek a Fővárosi Csatornázási Művek adatai, amelyek szerint tavaly a teljes nyári időszakban, június 1. és szeptember 3. között
összesen 23 alkalommal engedtek hígított szennyvizet a Dunába a Római-parton. Ebből tizenegyszer strandszezonban, egyenesen a Római-part mellett csorgott le a szennyezett víz.
Kiss László baloldali polgármester erről nem adott tájékoztatást a lakóknak, mindössze egyszer egy hétre lezárták a strandot teljesen más okokra hivatkozva. Akkor a Duna magas vízállása miatt nem lehetett fürödni. Ez egybevágott azzal, hogy a Fővárosi Csatornázási Művek közlése szerint augusztus 1-jén, 3-án, 4-én és 8-án az esőzések miatt sorra engedték a Dunába a fekáliával szennyezett vizet. Az önkormányzat erről nem adott tájékoztatást a fürdőzőknek, és néhány napos lezárás után újra megnyitották a strandot.
Az Óbudai Hírek online helyi lap azt valószínűsítette, hogy az E. coli baktérium mennyisége volt olyan magas a sorozatos szennyvízleeresztések után a Dunának ezen a szakaszán, hogy jobbnak látták bezárni az önkormányzat által fenntartott strandot.
Mint ismert, közös vezeték szolgál a szenny- és a csapadékvizek elvezetésére, ezért csapadékos időben a szennyvíz záporvízzel keveredik. Nagyobb záporok esetén a többletvizet a békásmegyeri telep a Dunába szivattyúzza. Csapadékmentes időben semmilyen szennyeződés nem kerül a Dunába.