Az idő fogja megmérni Orbán Viktor békemissziójának jelentőségét Schiffer András egykori országgyűlési képviselő, az LMP alapítója szerint.
Egyelőre eldönthetetlen, hogy egy újabb, belföldi felhasználásra készített lufi a magyar külpolitika részéről, vagy pedig Orbán Viktor lesz az, aki érdemben hozzájárul a nukleáris eszkaláció elkerüléséhez vagy legalábbis a fegyvernyugváshoz Ukrajnában. Egy dolog biztos: ma nem az a legfontosabb kérdés, hogy Orbán Viktor miért bocsátkozott ilyen küldetésbe, hanem az, hogy mondjuk Olaf Scholz német kancellár miért nem tett így az utóbbi másfél évben
– emelte ki a politikus, aki a Mandinernek adott interjújában a háború eszkalációjának lehetőségével kapcsolatban elmondta, ha a két nukleáris fegyvert birtokló tömb közvetlenül egymásnak feszül, az a hatvanas éveket idézi, ugyanis az orosz nukleáris doktrína szerint bevethető az atomfegyver abban az esetben, ha az orosz államiságot veszély fenyegeti.
A háborúval és annak okával kapcsolatban Schiffer kifejtette, amerikai gazdasági érdekek mozognak a háború hátterében, egyúttal nyilvánvaló, hogy Oroszország is próbálja magát körbebástyázni. Éppen ezért a politikus szerint
hajmeresztők azok a fejtegetések, hogy Oroszországot meg lehet törni, föl lehet darabolni, ugyanis az orosz birodalmi tudat a mai napig erős. Az USA államgépezetét használó magántőkealapoknak van egy stratégiai érdekük is: mint ördög a tömjénfüsttől, úgy félnek attól, hogy az európai gazdaság valamilyen módon mégiscsak szervesen össze tud kapcsolódni Oroszországgal, Kínával, adott esetben Indiával.
A magyar szuverenitás védelmével és a kormány külpolitikai törekvéseivel kapcsolatban Schiffer elmondta, Orbán Viktornak igaza van abban, hogy Európa nyugati felének hosszú távon szüksége van a kontinens keleti felével való összekapcsolódásra. Schiffer ugyanakkor az interjú során arra hívta fel a figyelmet, hogy véleménye szerint nincs igazán hatékony terv arra, Magyarország hogyan kívánja kihasználni egyedülálló geotermikus adottságait, miközben hazánknak a politikus szerint kifejezetten nem hatékony a vezetékrendszere.
A középületek energiahatékonysága még mindig botrányos. Eleve nem lenne szükség idehaza ekkora energiafelhasználásra. Ezzel kellene végre valamit kezdenünk.
– emelte ki az LMP egykori alapítója, aki a baloldali vezetésű önkormányzatoknak, többek között a fővárossal szemben is komoly kritikát fogalmazott meg, azt állítva, hogy a klímavészhelyzet kihirdetése a településeken önmagában nem kínál megoldást a klímaváltozás kérdésére.
Ha most csak Budapestről beszélünk, nem klímavészhelyzettel kellene bohóckodni, hanem be lehetne vezetni például a dugódíjat. Vagy ha nem merik, legalábbis nem kellene eltorlaszolni az Üllői utat bicikliutakkal, és nem kellene akadályozni a forgalmat a város ütőerén, a Lánchídon meg a rakparton. A belvárosban élek, a klímavészhelyzet itt abból áll, hogy a főváros nagy eszű vezetése föltorlaszolja a forgalmat a szűk utcákban, illetve a Kiskörúton. Ezek pótcselekvések, és ugyanabba a jóemberkedő projektbe simulnak bele, mint az identitáspolitikai őrület
– tette hozzá Schiffer András, aki az interjú során szót ejtett a Tisza Párt és Magyar Péter választáson elért eredményeiről is. A politikus elmondta, véleménye szerint a Tisza Párt és a Momentum közötti mérkőzés megmutatta, hogy lehet akárhogyan gyűlölni a kormányt meg a miniszterelnököt, és alapvető vitában lenni a kabinet uniós politikájával, a magyar választók több mint 95 százaléka nem különösebben szimpatizál azzal a magatartással, hogy valaki büszkén járul hozzá az ország megrövidítéséhez.
Hol szenvedte el a legnagyobb vereséget a Momentum a Tiszával szemben? Azokat a modernista, pragmatista, apolitikus választókat vitte el a Tisza, akik a Fideszben pont az Európai Unióval való hidegháborús viszonyt nem szívelik. Ez a választóréteg nem különösebben politikafogyasztó, alapvetően csak elmegy szavazni négyévente, leginkább a felső középosztályhoz tartozik vagy oda törekszik. Kormánykritikus tagjai jellemzően vagy multinacionális cégeknél, vagy azok beszállítóinál dolgoznak, ellenérdekeltek abban, hogy Magyarország ne jusson uniós forráshoz
– mondta el az LMP alapítója, aki szerint a választásokat követően Gyurcsány Ferencnek egy dologgal kellene szembenéznie: a centrális erőtér nem pusztán ideológiai tervezőasztalon jött létre, hanem Orbán Viktor felmérte, hogy akik szemben állnak a Fidesz–KDNP-vel, azoknak az érdekei gyakran egymást kioltó okokból állnak szemben a kormányéval.
Ez nem azt jelenti, hogy Orbán ne tudna megbukni, de ha megbukik, könnyen lehet, hogy kaotikus néhány év következik
– jelentette ki Schiffer András.