Szexbulvár áldrámával híresült el Magyar Péter ujjtöréssel fenyegetődző helyettese

Radnai Márkot a színháztól kirúgták, tévés munkái megbuktak, ezért próbálkozhat a politikában.

2024. 07. 23. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ha még egyszer meglátlak bármelyik előadásom közelében, egyesével töröm el minden ujjad. Bezony. Szép nyarat! Menj jó messzire!” – fenyegette meg Radnai Márk, Magyar Péter pártjának egyik alelnöke Koltai Tamást, az Élet és Irodalom színikritikusát kilenc évvel ezelőtt. Az Origó cikke szerint a Tisza Párt alelnöke a fenyegetésen kívül azzal is sértegette a kritikust, hogy azt állította:

Valaki egyszer azt mondta rád, »kártékony csótány«.

Mint a lap bemutatta, a magára sokáig rendezőként hivatkozó Radnai Márknak szakmai körökben meglehetősen negatív volt a megítélése. Koltai azt állította, hogy Radnai nem tud rendezni, amivel a magyar színházi szakma egyetértett. A kritikus nemcsak a rossz színészvezetés és a fantáziátlan rendezés miatt bírálta Radnai Márkot, hanem az igénytelen darabválasztás miatt is. Érthetetlennek találta, hogy egy fiatal, pályakezdő rendező egy szánalmas bulvárdarabbal akarja megmutatni, hogy ki ő és mit gondol a világról. A jelek szerint a kritikusok mellett a nézők sem voltak oda Radnai rendezéséért, hiszen a Port.hu-n mindössze öt csillagot adtak a tízből. A baloldali politikus munkásságát elemezve kijelenthető, hogy bár termékeny volt, alkotásai többnyire nem találkoztak a nézők ízlésével.

 

Botcsinálta, erőszakos rendező

Magyar Péter alelnöke később állítólag elnézést kért a szokatlanul durva reakcióért, de nem bírta megállni, hogy ne tegye hozzá: nem illik ilyet terjeszteni a háta mögött. Az akkoriban őt foglalkoztató Átrium színházat nem hatotta meg a bocsánatkérés, és levette a Closer című darabját a műsoráról.

Radnai Márk rendező olyan stílusú üzenetet küldött Koltai Tamás kritikusnak, amely minden színházetikai és alapvető emberi normát megsért.

„A szólásszabadsághoz való jog színházunk egyik legfőbb alapelve. Ebbe természetesen éppúgy beletartozik egy kritikus vagy néző negatív véleménynyilvánítása, mint az erre adott dühös alkotói reakció, de a fizikai fenyegetőzés minden formája számunkra elfogadhatatlan” – fogalmazott közleményében a színház.

A színdarab egy vulgáris, alacsony színvonalú szexbulvár-áldráma adaptációja volt. A történet központjában egy szerelmi négyszög áll, amelynek szereplői folyamatosan szexuális aktusokat folytatnak egymással, pozitív szereplője pedig egy prostituált sztriptíztáncosnő, legnegatívabb karaktere egy bőrgyógyász, amivel a mű egy fordított világképet mutat be. A szöveget Upor László fordította, aki arról ismert, hogy a Színművészeti Egyetem rektorhelyetteseként falazott a Katona József Színház vezetőségének az intézmény körül kirobbant szexuális zaklatási botrányban.

 

Több kritikus ujját is eltörte volna

Nem sokkal a botrány kirobbanása után kiderült, hogy Radnai Márk a Librarius kulturális magazin egyik munkatársát, a baloldali Magyar Narancs egyik szerzőjének szintén ujjtörést helyezett kilátásba. Az érintett elmondása szerint Radnai telefonon fenyegette meg, hogy eltöri a kezét, ha megjelentet egy interjút. Az újságíró nem tervezte nyilvánosságra hozni a történetet, de miután látta, hogy nem ez volt az első ilyen eset, úgy érezte, „nem árt tudnia a szakmának, hogy ez nem egyszeri kirohanás volt”. Az ügy akkora port kavart, hogy a Magyar Narancs sem hagyta szó nélkül.

Ezúton hívjuk fel Radnai Márk figyelmét, hogy a fenyegetés büntetőjogi tétel

– írta a baloldali lap, amely szerint Radnai Márk tettével két büntetőjogi tényállást is kimeríthetett: a kényszerítést és a zaklatást.

A történtek után Radnait kirúgták az Átriumból, és több-kevesebb sikerrel a filmes művészvilágban igyekezett elhelyezkedni. Elsősorban sorozatokkal próbálkozott (Drága örökösök, Korhatáros szerelem), azonban maradandót nem sikerült alkotnia, feltehetően emiatt is kötött ki a politikában.

 

Baloldali és családi kapcsolatok

Radnai Márk a művészvilágban erős a kapcsolatrendszert tudott kialakítani, befolyásos színházi vezetőket és filmes szakembereket ismer ebből a közegből. Sajtóinformációk szerint

kifejezetten jó kapcsolatot ápol a szintén Magyar Péter mellé szegődött Nagy Ervinnel.

Kettőjüket le is fényképezték, amint májusban közösen szervezik a baloldali politikus rendezvényét, de mindketten dolgoztak a Gyilkos Joe című amerikai film szinkronján is.

Nagy Ervinnek kiváló politikai kapcsolatai vannak, például bejáratos az amerikai nagykövetségre, ahol tavaly áprilisban David Pressman meghívására részt vett a zsidó húsvét alkalmából tartott fogadásán. Akkor többen úgy értékelték a látogatást, hogy az amerikai demokraták Nagy Ervint akarják – Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, egykori színész mintájára – felépíteni Orbán Viktor kihívójának, ám a sorozatszínész gyorsan lekerült a napirendről, majd kis szünet után váratlanul Magyar Péter környezetében bukkant fel.

Emellett Radnai édesapja, Radnai László globalista háttérember már a rendszerváltás előtt megkezdte kapcsolatainak a kiépítését. Már 1983-tól nagy amerikai multinacionális cégek magas beosztású alkalmazottjaként dolgozott: a kommunista titkosszolgálat fedőszervének tartott Chemolimpexnél kezdett, hogy aztán a Dow Chemicalnál kössön ki. Innen származnak amerikai kapcsolatai, az elmúlt években pedig vezető pozíciókban dolgozott a Gallup Internationalnél, a Du Pont-nál, a Leo Burnettnél, a Havas Wordwilde-nál és a Meanwhile Consultingnál. Több éven át ügyfelei közé tartozott a nemzetközi Bertelsmann RTL Groupja is.

 

Éles váltás: az SZDSZ-ből az egykori szélsőjobbra

Idősebb Radnai később az üzleti szférából átevezett a politikába,

1997-től éveken át az SZDSZ médiatanácsadójaként dolgozott, majd kisebb szünet után a Jobbik holdudvarában bukkant fel, élvezve Vona Gábor akkori pártelnök bizalmát.

Sajtóértesülések szerint idősebb Radnai, akinek kulcsszerepe volt a Jobbik baloldalra áttolásában, idén február végétől lett Magyar Péter „vezérkari főnöke”, és akárcsak a Jobbik esetében, ezúttal is a háttérből irányítja az eseményeket. Radnai László ritkán jelenik meg a nyilvánosság előtt annak ellenére, hogy a háttérben aktív szereplője. Helyette fia lép a kamerák elé, aki most hivatalosan is a politikai pályát választotta.

Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, Magyar Péter szombaton jelentette be közösségi oldalán, hogy Radnai Márk lesz pártjának egyik alelnöke. A lépés annyiban nem meglepő, hogy Radnai a kezdetektől fogva ott volt Magyar Péter mellett. A mérsékelten sikeres rendezőt először a baloldali politikus társaságában telefonálva lehetett látni, ő irányította a Kossuth téri rendezvényeket is. Magyar Péterrel való bizalmi viszonyát jól jelzi, hogy ott volt a politikussal a botrányosra sikerült estén az Ötkertben. Ő kért elérhetőséget attól a férfitól, akitől Magyar Péter elvette, majd a Dunába dobta a telefonját, hogy majd később kártalanítsák, bár azóta sem fizettek az ellopott telefonért, valamint Radnai tagja volt a pártvezető kijevi küldöttségének. Magyar Péter kijelentette, hogy milyen feladatokat szán beosztottjának, aki eddig hivatalosan nem töltött be formális pozíciót a formálódó baloldali pártban. „Márk vezeti a párt operatív működését, ő felel továbbá a rendezvényeinkért és a videós tartalmakért” – közölte az elnök.

Borítókép: Magyar Péter, Radnai Márk és Tarr Zoltán (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.