Értékesítette a Villányi úti pártházat az MSZP-hez köthető Szociális Demokráciáért Alapítvány az RTL értesülései szerint – vette észre a Mandiner.
Az új tulajdonos a Concorde-csoport tagja, a Recorde Alapkezelő Zrt., amely a tervek szerint nemzetközi diákszállót és irodákat fog kialakítani az épületben.
Kutas Gábor, a vevő cég vezérigazgatója elmondta, hogy szakmai befektetőként vásárolták meg az épületet, és a funkcióváltás után abban 144 férőhelyes és 72 szobás diákszállót, valamint irodákat fognak kialakítani. A projekt társbefektetője és fejlesztés vezetője a Forestay Group, amely már meg is kezdte az átalakítást, melynek befejezését szeptemberre tervezik. Az új kollégium Móricz Student Living néven fog majd működni. A beruházás további részleteit üzleti titokként kezelik.
Öreg kommunisták helyett fiatal diákok
Emlékezetes, hogy a Villányi úti épület korábban az MSZP központja volt, ahol az elnökségi és a választmányi üléseket tartották. A 6828 négyzetméteres telken fekvő ingatlan nagyobb részét egy idő után az Edutus Egyetem és az Adventum Iskola kezdte el kibérelni. Az épületet komoly jelzáloggal terhelték, amelyet 2020-ban négyszázmillió, 2022-ben 250 millió, 2023-ban pedig kétszázmillió forint értékben jegyzett be a Leisztinger Tamáshoz köthető Kreditor Zrt. A párt még nem közölte, mire használják az eladásból szerzett bevételt, és hol folytatják a központi vezetés munkáját.
A szocialistáknak régebben több száz ingatlanuk volt, melyek zömét már eladták, a bevételek egy részét pedig a jelzáloghitelek törlesztésére fordították.
A mostani eladásból befolyt összegről az új elnökség dönt majd, amelyet az októberi tisztújításon választanak meg. Az MSZP eddigi társelnökei, Kunhalmi Ágnes és Komjáthi Imre a gyenge választási eredmények miatt lemondtak, de nem kizárt, hogy újraindulnak valamelyik vezetői posztért. Komjáthi szerint érdemes lenne felváltani a társelnöki rendszert egyszemélyes vezetésre, egyúttal felülvizsgálni a DK-val kötött választási szövetséget.
Lenullázott tízmilliárd forint
Mint arról a Magyar Nemzet korábban cikkezett, tizennégy ingatlanát árulta az évek óta a parlamenti küszöb alá mért mikropárt, amely egyik erzsébetvárosi irodáját már el is adta egy ismeretlen vevőnek 81 millió forintért. 1990 nyarán még 365 ingatlan volt a szocialista párt tulajdonában, amely a jelek szerint az utolsó tartalékait is feléli. Az MSZP harminc év alatt eltékozolta elképesztő méretű vagyonát, amelyet a rendszerváltás hajnalán elődjétől, az MSZMP-től örökölt – máig vitatott körülmények között.
A Hamvas Béla Kultúrakutató Intézet szerint az MSZMP összvagyona 1988 végén akkori áron 10,279 milliárd forint volt, ebből az ingatlanok 7,6 milliárdot tettek ki.
A szocialisták vagyonvesztése 2015-ben gyorsult fel, amikor az akkori elnök Tóbiás József és Katona Tamás pártigazgató úgy döntött: a Jókai utcai székházon kívül országszerte 38 ingatlantól megszabadulnak. Mivel az MSZP-nek ekkor már csak nagyjából 150 ingatlana volt, a döntés a párt ingatlanvagyonának a negyedét érintette.