Csernus Imre a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét vendégeként érkezett Kolozsvárra és beszélt a magyarság mibenlétének kérdéseiről, a népességfogyásból adódó kihívásokról, valamint megjelenő új könyvéről, A magyarról. A népszerű pszichiáter az új könyvében többek között arra keresi választ, hogy mi a különbség aközött, hogy valaki magyar, vagy csak magyarnak látszik – írja a Mandiner.
„A gyávaságot eltanultuk, bennünk van, és rájöttem arra, hogy ha nem vagyok tudatos, bármikor felütheti a fejét. Ezért az én életem mindig csak itt és most zajlik. És most, ebben a pillanatban én hiszem és vallom, hogy magyar vagyok” – mondta Csernus Imre a Maszolnak adott interjúban.
„Annak idején a nagyapámnak nagyon fontos volt magyarnak lenni. Szerbiában éltünk. Tízéves koromban meghalt. Amikor befejeztem ezt a könyvet, újra eszembe jutott, hogy milyen jó lenne vele beszélgetni erről. Már régóta tudom, hogy ez lehetetlen. Akkor tettem be az utolsó oldalt: milyen gondolatokat hagynak az utódaikra azok, akik ezt a könyvet olvassák – mondta. Majd kiemelte:
Mert amíg a könyvek léteznek, amíg a magyar nyelv létezik, lehetséges, hogy önnek egyszer az unokája felüti ezt a könyvet, és találkozik a nagymamája gondolataival. Síron túli üzenet időkapszulaként.
A népességfogyás okozta kihívások kapcsán a pszichiáter elmondta, hogy fontos a virtus, amelynek elvesztése kulcsfontosságú lehet a jelenség megértésében. „Egykor a magyarok nyilaitól féltek Európában. Majd ez megszűnt ilyen-olyan okok miatt. Itt jutott eszembe a virtus. Rájöttem, hogy bizonyos területen már régen nincs, ami kihatással van a magyarságunk érzetére” – mondta, majd hozzátette, hogy
a tudatos embernek az élete mindig itt és most történik. Hogy ha hiszek magamban, akkor az most van. Ha magyarnak vallom magam, az most van.