Klímafejlesztések
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy
az előző években több milliárd forintot fordított az Orbán-kormány a kórházi légtechnikák modernizálására illetve ez évben is 1,3 milliárd forint áll rendelkezésre az azonnali kárelhárításra. 2018-2024 között több mint 16 milliárd forint értékben történtek légtechnikai beruházások.
Rétvári Bence a válaszában tájékoztatott arról is, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz nyáron két kórház, az Uzsoki Utcai Kórház, valamint az Észak-budai Centrum Szent János Kórház jelentett be klímameghibásodás miatti ellátási problémát. Mindkét esetben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a hatósági intézkedéseket megtette, az akadályozott szolgáltatók helyett más egészségügyi szolgáltatók kijelöléséről döntött.
A határozatban nevesített szolgáltatók között az érintett ellátási területről érkező betegek elhelyezésének koordinálására az Országos Mentőszolgálatot kötelezték, amely a meglévő szabad kapacitások függvényében döntött a betegek elhelyezéséről. Az intézkedések hatására beteg nem maradt ellátatlan, az átmenetileg akadályozott szolgáltatók helyett a folyamatos és biztonságos betegellátás érdekében a szükséges intézkedések megtörténtek. Minden sürgős ellátást igénylő beteg a legnagyobb kánikulában is ellátásban részesült.
Az állami kórházak és a klinikai központok adatai szerint 2024. július 23. és 2024. augusztus 10. közötti időszakban 25 559 tervezett műtétből mindössze 170 műtétet kellett elhalasztani, ami csupán a tervezett műtétek öt ezreléke. Ezek egy része egyéb okból, egy része a kánikula miatt hiúsult meg.
A hőhullámok ideje alatt az OKFŐ saját hatáskörében, a fenntartása alá tartozó intézményekkel közösen, döntően házon belüli munkaátszervezéssel, ellátásszervezési intézkedésekkel, valamint a hőhatást csökkentő egyéb intézkedésekkel reagált. Ilyen volt többek között a műtétek korai napszakra időzítése (jellemzően reggel 6 és 11 között), illetve spanyol és olasz mintára helyi eljárásrendeket is kidolgoztak a tervezhető műtétek átütemezésére, amelyeket a kórházak ledolgoztak, amint stabilizálódott az időjárás.
A klímarendszerek rendszeres karbantartásának és biztonságos működtetésének követelményeit is ellenőrzi a hatóság. A hőmérséklet folyamatos ellenőrzése a szolgáltató feladata. Az országos tisztifőorvos által 2019-ben kiadott módszertani levél tartalmaz a műtői légtechnikára vonatkozó iránymutatást. Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzéséről, ezeknek a tevékenységeknek a szakmai minimumfeltételeiről és felügyeletéről szóló 20/2009. (VI. 18.) EüM rendelet szerint az egészségügyi szolgáltató az infekciókontroll tevékenységet az országos tisztifőorvos által kiadott módszertani levelek és az egészségügyért felelős miniszter által kiadott szakmai irányelvek alapján végzi. Az egészségügyi intézmények a tisztifőorvos módszertani levele alapján a rendelkezésre álló források keretei között valósítják meg a szükséges fejlesztéseket.
Az államtitkár tájékoztatott arról is, hogy
az elmúlt három évben a kormány több mint tízmilliárd forintot fordított a rendszerek cseréjére vagy teljes felújítására 14 kórházban,
majd a válaszában hosszasan sorolta azokat az intézményeket, ahol 2020–2023 között végezték el ezeket a feladatokat.
– A kórházakban nap mint nap emberéleteket mentenek. A kórház nem politikai színház, nem a politikusok játszótere. A magyar orvosoknak, ápolóknak és a betegeknek is joguk van, hogy az orvosok nyugodt körülmények között végezzék a munkájukat, és a betegek nyugodt környezetben gyógyuljanak. Pillanatnyi politikai figyelemért rombolni a betegek orvosokba és kórházakba vetett bizalmát rendkívüli felelőtlenség – hangsúlyozta Rétvári Bence.
A magyar emberek is, a kormány is tisztában vannak vele, hogy nagy volumenű fejlesztésekre van szükség az egészségügyben, ezért 900 milliárd forint EU-s fejlesztési forrást tervezett a kormány az egészségügyre fordítani. Ez a valaha volt legnagyobb egészségügyi fejlesztés. Ez viszont
azért nem indulhat el már évek óta, mert a magyar baloldal és Brüsszel jogtalanul és alaptalanul visszatartja ezeket a forrásokat a magyar betegektől.
Aki továbbra is mondvacsinált feltételekkel akadályozza az egészségügyi források felhasználását, rendkívül sokat árt a betegeknek, a magyar emberek gyógyulását áldozza fel saját egyéni politikai céljai oltárán – jegyezte meg válaszában az államtitkár.