Megjelent a fenntarthatósági tanácsadókra vonatkozó új szabályozás

A magyar ESG-szabályozás egyik kiemelt célja a hazai vállalatok versenyképességét és az ESG-kritériumokat támogató, képzett és szakmailag felkészült tanácsadói szektor biztosítása. Ezt a célt szolgálja az ESG-tanácsadók akkreditációs követelményrendszerét meghatározó NGM-rendelet, ami a Magyar Közlöny 2024. évi 80. számában jelent meg – írja közleményében a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága.

2024. 08. 09. 11:27
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ESG-törvény által biztosított felkészülési időszakban a hazai gazdasági szereplők kellő időben kialakíthatják a sikeres megfelelést támogató üzleti kapcsolataikat. A jogalkotó felismerte, hogy ha egy szervezet nem teljeskörűen saját erőforrással oldja meg a komplex ESG feladatait, hanem külső természetes, vagy jogi személyt von be, akkor olyan jogszabályi környezetre van szükség, ami segíti a felkészült tanácsadói piac kialakulását.

A hazai vállalatok igényei alapján olyan ESG-tanácsadókra van szükség, akik a korábban megszerzett részismereteik mellett a komplex ESG-megfelelésben is képzettek, tudásukat pedig a változó üzleti és a mindenkori jogszabályi elvárásokhoz folyamatosan adaptálják, megfelelő minőségű és mennyiségű referenciával rendelkeznek, gazdasági és jogi szempontból megbízhatók, illetve az elvárásokhoz illeszkedő szakértői kapcsolatokat képesek bevonni a tanácsadói folyamatokba.

Az ESG-tanácsadókat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) akkreditálja a gazdaságfejlesztésért felelős miniszter 29/2024. (VIII. 8.) NGM-rendeletében szereplő követelményrendszer alapján. Az akkreditációs eljárás részleteit a 11/2024. (VIII. 8.) SZTFH-rendelet szabályozza.

Az ESG-tanácsadói akkreditációs eljárás az SZTFH honlapján biztosított űrlap kitöltésével indítható el az ügyfélkapun keresztül. Az ESG-tanácsadói akkreditált státus a megszerzése után három évig érvényes, és megújítása a lejárat előtt vagy legkésőbb a lejáratot követő két éven belül kérelmezhető. Az akkreditációs folyamatok díjkötelesek.

Az akkreditált ESG-tanácsadók nyilvántartásában természetes és jogi személyek is szerepelhetnek akkreditált ESG-tanácsadóként. Az ESG-tanácsadói akkreditáció iránti kérelem benyújtásához a értelmezőknek – legyenek akár természetes, akár jogi személyek – kötelező minimumkövetelményeknek kell megfelelniük, többek között igazolniuk kell gyakorlati tapasztalatukat. Tehát az akkreditáció iránti kérelem benyújtását megelőző három évben egy ötpontos listából legalább két tevékenység végzését kell tudni felmutatni, minimum 500 ESG-szakértői óra időtartamban úgy, hogy tevékenységenként legfeljebb 350 ESG-szakértői óra vehető figyelembe. Az ESG-tanácsadók akkreditációjával és nyilvántartásával kapcsolatos további információk az SZTFH oldalán érhetők el.

Mi az ESG?

Az ESG – az angol Environmental, Social és Governance szavak rövidítése – egy olyan keretrendszert jelöl, amelynek célja, hogy a pénz- és tőkepiaci szereplők a fenntarthatóság szempontjából objektíven ítélhessék meg a gazdálkodó szervezetek tevékenységét. Az utóbbi évtizedekben a fenntarthatóság a belső, a befektetői és a fogyasztói elvárásokon keresztül egyre inkább a fókuszába került a vállalati és szervezeti működéseknek. A magyar ESG-törvény, így az SZTFH célja is egyértelműen az, hogy az európai uniós és a tagállamok jogalkotására reflektálva támogassa a magyar vállalatok versenyképességét, csökkentse a külső szereplők sokszorozódó információs igényét, az ESG adatszolgáltatásra és minősítésre való felkészülést támogatva pedig biztosítsa a kiszámítható gazdasági tervezésüket.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.