Nap mint nap hallani lehet a rendőrség által megoldott bűncselekményekről amelyekben a bűnözőknek nem kellett sokat várniuk, hogy kattanjon a kezükön a bilincs. Az egyenruhások minden erejükön azon vannak, hogy a lehető leggyorsabban elkapják a törvénysértőket, azonban vannak olyan bűnözők is szép számmal, akiknek sikerült meglógni a rend őrei elől.
Közölük ötven főnek abban a „megtiszteltetésben” lehetett része, hogy a rendőrség honlapján felkerült a körözési toplistára. Itt megtudhatjuk az illetők nevét, láthatunk róluk egy fotót, valamint egy leírást, hogy milyen bűncselekmények miatt körözik.
De felmerülhet a kérdés, mi alapján kerülhet fel valaki erre a listára? Megkerestük az ügyben a Országos Rendőr-Főkapitányságot (ORFK), akik azt írták, az ötven „kiválasztottat” a rendőr-főkapitányságok a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodával és a Repülőtéri Rendőr Igazgatósággal állítják össze. Mint kiderült,
jellemzően élet-, testi épség-, és vagyon elleni bűncselekményekkel lehet a listára felkerülni, a legsúlyosabb bűncselekmény ami miatt körözés van kiadva, az pedig az emberölés.
Hozzátették: bűnözők felderítéséért, rejtőzködő vagy szökésben lévő elkövető elfogásához, eltűnt személy felkutatásához való segítségért előzetesen és nyilvánosan díjat tűzhetnek ki.
Mint fogalmaztak, a díjkitűzés összegének mértékét az eljáró szerv a vonatkozó normáknak megfelelően állapítja meg, melynek igazodnia kell a bűncselekmény tárgyi súlyához és az információ fontosságához. Jelenleg négy olyan szökésben lévő bűnöző is van, aki ellen díjkitűzés van érvényben, és rajta van a toplistán.
Bartos Nándor nem kezdte el az embercsempészés miatt kiszabott szabadságvesztésének letöltését, a Bács-Kiskun megyei főkapitányság bruttó 2 millió forintra nyomravezetői díjat tűzött ki az ügyében.
Fodor Szilárdot szintén azért körözik, mert nem kezdte meg szabadságvesztését, emellett kétrendbeli költségvetési csalás és egyrendbeli sikkasztás van a számláján, aki segít a nyomára bukkanni, az bruttó 300 ezer forintot kap a hatóságoktól.
Takács Attila Zoltán ugyan csak élvezi még a szabad levegőt, ő sem kezdte meg letöltendő szabadságvesztését. Ügyében bruttó 300 ezer forintos nyomravezetői díjat tűztek ki lopás, kábítószerrel való visszaélés és garázdaság miatt.
Géczi Péter szintén nem kezdete meg letöltendő szabadságvesztését. Emellett 3 rendbeli lopás és egyrendbeli kifosztás miatt körözik, a nyomravezetőnek bruttó 100 ezer forint jutalmat ajánlottak fel.
Török Zsoltot pedig többrendbeli csalás és költségvetési csalás bűntett elkövetése miatt körözik. A nyomravezető jutalma bruttó 200 ezer forint.
A rendőrség közlése szerint a nyilvántartásukban szereplő legmagasabb összegű nyomravezető díj, két esetben 10-10 millió forint. Azonban ezek konkrét személyhez nem köthetők, ugyanis ismeretlen elkövető ellen nyomoznak.
Mint írták, az egyik esetben a nyomravezetői díjat a 2007. február 13-án hajnalban a Budapest XIII. kerület Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központ épülete ellen sorozatlövő fegyverrel elkövetett rongálás ügyében, a másik esetben a díjat a 2014. január 13-án hajnalban elkövetett, Budapest XIII. kerület Lehel utcai bankfiók épületét megrongáló robbantásos merénylet miatt tűzte ki a rendőrség.