Akár néhány napon belül megtéríthetik az árvíz okozta károkat

A biztosítók a lehető leggyorsabb kárrendezésre törekednek, ezért a tulajdonosnak érdemes minél hamarabb felvennie velük a kapcsolatot – mondta Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kommunikációs vezetője. Mint hangsúlyozta, az online beadott kárbejelentés és fényképfelvételek csatolása után a biztosítók minél előbb egyeztetni fognak a további teendőkről. Adott esetben akár egy-két napon belül is megérkezhet a kártérítés a biztosító ajánlattétele után.

Forrás: hirado.hu2024. 09. 26. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a Duna teljes magyarországi területén megkezdődött a folyó apadása, így pedig sorra térnek vissza a tulajdonosok az elárasztott ingatlanjaikba – olvasható a Híradó.hu-n. Bár a biztosítók a lehető leggyorsabb kárrendezésre törekednek, ehhez szükséges az is, hogy a tulajdonos minél hamarabb felvegye a kapcsolatot a biztosítójával. A biztosítók készültségben állnak, és várják, hogy a tulajdonosok bejelentsék kárigényüket.

Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kommunikációs vezetője hangsúlyozta: 

alapfeltétel, hogy a biztosítók azt minősítik árvízi kárnak és biztosítási eseménynek, ha gáttal vagy védművel védett terület mögötti ingatlant ért károsodás. 

Tehát az ártérben vagy a hullámtérben épült ingatlanokban keletkezett árvízkárok nem minősülnek biztosítási eseménynek, azaz nem térít a biztosító az ilyen ingatlanok esetében.

 

Érdemes online bejelenteni és fotókat csatolni

Lambert Gábor a mostani időszakban az online bejelentési formát javasolja, mivel feltehetően nagy lesz az adott körzetekben az ügyintéző leterheltsége, így hosszabb lehet a várakozási idő. Viszont ha online adjuk be a kárbejelentést és töltjük ki a formanyomtatványt, utána már a biztosítónkon múlik, hogy minél előbb egyeztessen velünk, mi a további teendőnk. Ami fontos, hogy csatoljunk fényképfelvételeket a bekövetkezett kárunkról.

Ezután a károk jellegétől és mértékétől is függhet, hogy a biztosító megelégszik-e a kapott felvételekkel, amelyek alapján megajánlhat nekünk egy kártérítési összeget. Ha azt elfogadjuk, akkor már egy-két napon belül a számlánkon van az adott pénz

 – mondta a szakértő.

Ha viszont nem fogadjuk el az ajánlatot vagy a fényképek nem szolgáltatnak kellő információt, úgy szükség lehet arra, hogy a kárfelmérő kiszálljon a helyszínre, amelyre általában 72 órán belül sor kerül, hacsak nem egy különösen komplikált esetről van szó – hangsúlyozta Lambert Gábor. Szerinte ez csak a bejelentések töredékénél fordul elő.

 

Mindent meg kell tenni a kármegelőzésért

A kommunikációs vezető felhívta a figyelmet a kármegelőzési kötelezettségre is. Ez azt jelenti, hogy ha tudjuk, az árvíz el fogja árasztani az ingatlanunkat, akkor a kertünkből például minden mozdítható tárgyat biztonságba kell helyeznünk, ahogy a pincékben is magasabbra kell pakolnunk a korábban földön tárolt ingóságokat. 

Ugyanez vonatkozik a gépjárművekre is, melyeket el kell vinni az árvíz sújtotta területről, amennyiben előre tudható, hogy árvíz közeledik. 

Lambert hozzátette, hogy amennyiben nem volt casco biztosítás a gépjárművön, kártérítés nem jár a tulajdonosnak.

Megugrott a biztosítást kötők száma az árvíz hírének hatására, azt azonban sokan nem tudják, hogy az ingatlanbiztosítások esetében van türelmi idő, ami 15–30 nap is lehet. 

Aki tehát akkor kapott észbe, amikor Bécset elöntötte az árvíz, az nagy valószínűséggel nem számíthat kártérítésre

még akkor sem, hogyha már érvényes szerződése van – tudatta a kommunikációs vezető. Hozzátette: a biztosítást azért kötik, hogy váratlan, előre nem látható események ellen próbáljunk magunknak fedezetet biztosítani, mint például egy hirtelen jött vihar.

 

Fontos a szerződés aktualizálása

– A biztosító arányosan térít, tehát a befizetett díjak arányában térít a teljes összegű kárhoz képest. Ez azt jelentheti, hogyha nem aktualizáltuk a szerződésünket, és az jelenleg nem a tényleges vagyoni helyzetünket rögzíti, azzal éves szinten bár spóroltunk tíz-húszezer forintot, kár esetén azonban több százezres vagy akár milliós kártérítéstől esünk el – tanácsolta Lambert Gábor, hozzáfűzve, hogy a szerződő fél év közben is bármikor kérheti szerződése aktualizálását.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Kacsúr Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.