Sürgeti az előrelépést az Erasmus-ügy megoldása érdekében a Nemzeti Ifjúsági Tanács (NIT) – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a szervezet. A héten tartották meg Budapesten a magyar európai uniós elnökség egyik legnagyobb rendezvényét, az EU Ifjúsági konferenciát, ahol az uniós országok csaknem 250 delegáltja és ifjúsági szervezeteinek elnökei tanácskoztak.
A konferencián szóba került az Erasmus-ügy is, amelynek lezárását kezdeményező magyar javaslatra az Európai Bizottság 2023 novembere óta nem reagált. A NIT ezért felszólította az Európai Bizottságot, hogy ne várjon tovább, mert minden magyar hallgató érdeke, hogy legkésőbb az év végéig megoldódjon a kérdés.
Mint arról a Magyar Nemzet már beszámolt, 2022 decemberében az Európai Bizottság a modellváltó magyar egyetemeket kizárta az Erasmus+ és a Horizont Európa programjaiból.
Az intézkedés miatt 182 ezer hallgató, köztük 30 ezer külföldi esik el a nemzetközi tapasztalatszerzés ezen lehetőségétől.
A NIT felidézte: 2023 áprilisában petíciót indítottak azért, hogy a modellváltó egyetemek hallgatói továbbra is részt vehessenek az Erasmus+ felsőoktatási mobilitási programjában. Ennek részeként több mint kétezer érintett fejezte ki véleményét, kérve az Európai Unió intézményeit, hogy oldják fel a korlátozásokat és állítsák vissza részvételi lehetőségüket a programban.
A NIT több szervezettel összefogva közös beadvánnyal fordult az Európai Parlament petíciós bizottságához, amely szakbizottság 2023 szeptemberében egyhangúlag úgy döntött, hogy nyitva tartja a petíciót, és választ kér az Európai Bizottságtól.