Az Ökumenikus Segélyszervezet 1991 óta számtalan krízishelyzetben vállalt szerepet, a 2013-as árvíz idején is ott voltunk, az ott szerzett tapasztalatokra pedig most nagy szükség van a gátakon – fogalmazott Gáncs Kristóf a Magyar Nemzetnek. A segélyszervezet ügyvezető igazgatója kiemelte:
Az egyik legfontosabb ezekben a helyzetekben a koordináció, az elmúlt napokban a segélyszervezet munkatársai végigjárták a Duna mindkét oldalán lévő érintett településeket, egyeztettek az önkormányzatokkal és a kijelölt személyzettel, és megkérdezték: miben tudunk segíteni?
– Ez egy hatalmas közösség, amely az adományozók és önkéntesek mellett cégeket, szervezeteket, vállalati partnereket foglal magában, ezeket a tenni akaró embereket is koordináljuk, hogy hova menjenek és miben segítsenek. Amíg az erősebb férfiak beállnak a homokzsákot tölteni, addig a hölgyek ebben a percben is épp szendvicset készítenek itt mellettem, amelyet az árvízi védelemben részt vevőknek osztunk ki – sorolta, hozzátéve, hogy ezekben a nehéz időkben fontos, hogy a segítség szervezetten érkezzen, így az önkénteseket mindig egy tapasztalt, sokat látott segélyszervezeti vezető fogja egybe és koordinálja.
– Az Ökumenikus Segélyszervezet rendelkezik egy olyan raktárral, ahol vannak szivattyúk, ezeket a nagy teljesítményű eszközöket Kisorosziba, Kismarosra, Dunabogdányba szállítottuk. Van olyan, ami az utcára is elegendő, és olyan is, amelyek a házból tudják a vizet kiüríteni. A segítségnyújtás módja tehát többféle lehet, és nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az árvíz levonulása után is akad még tennivaló, hiszen a védekezés ellenére sajnos sok család otthonában lesz jelentős a kár – jelezte az ügyvezető igazgató.
Gáncs Kristóf felidézte, Dunabogdányban sétálva számtalan házat tudna mutatni, amely még a 2013-as árvíz idején jelentős károkat szenvedett el, és az Ökumenikus Segélyszervezet segített a helyreállító munkálatokban és azok költségeit enyhíteni.
– Az árvízi helyzetben dolgozók mindent megtesznek azért, hogy ne ismétlődjön meg a 2013-as eset, de a legnagyobb igyekezet ellenére is fel kell készülnünk arra, hogy nem ússzuk meg civil károk nélkül. A szervezet ilyenkor azonnal elindít egy gyűjtést, hogy a segélyakció azon költségét fedezni tudjuk, mint az üzemanyag, a logisztika, az élelmezés vagy a levonuló ár utáni civil károk helyreállítása – fogalmazott Gáncs Kristóf, aki egyben arra kéri a lakosságot, hogy aki teheti, a lehetőségeihez mérten
az 1353-as adományvonalon és a www.segelyszervezet.hu oldalán segítse az ökumenikusok munkáját.