Az utóbbi néhány évben számos országban tiltották be a mobiltelefonok használatát az iskolákban, idén pedig jelentős lendületet vett a folyamat, s már a nyugati világ nagyobb részében van valamilyen szabályozás arra, hogy kiszorítsák a digitális kütyüket az osztálytermekből.
Figyelemre méltó, hogy a technológiai cégvezetők közül sokan – noha az az érdekük, hogy a lehető legszélesebb körben terjedjenek el a digitális eszközök – a saját gyerekeik eszközhasználatát is szigorú korlátok közé szorították, és ezt nem is rejtik véka alá. Mások mellett ide sorolható a Szilícium-völgy talán két legikonikusabb figurája: Bill Gates, a Microsoft alapítója, valamint a néhai Steve Jobs, az okostelefonok atyja és az Apple társalapítója.
Gates néhány évvel ezelőtt, az egykori kanadai miniszterelnökkel, Stephen Harperrel tartott közös sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a feleségével közösen úgy döntöttek: napi 45 percben maximálják azt az időt, amit a gyermekük játékkal tölthet el okoseszközökön, a hétvégéket illetően pedig egy órával toldották meg a keretet. A világ egykori leggazdagabb embere saját mobiltelefont is csak akkor vett a gyermekének, amikor az betöltötte a 14. életévét.
A sokszoros dollármilliárdos Steve Jobs pedig – nem sokkal a halála előtt – egyebek mellett arról beszélt egy 2011-es interjúban a New York Timesnak: annak idején nem engedte meg a gyermekeinek, hogy használják az Apple akkori sláger termékét, az iPad-et, mivel veszélyesen addiktívnak vélte azt.