A lelki egészség fontosságára hívta fel a figyelmet a rendőrség

Ők már csak tudják, mi fán terem a stressz.

2024. 10. 15. 20:45
A lelki egészség fontosságára hívta fel a figyelmet a rendőrség Forrás: Magyar Rendőrség Facebook oldala
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Maslow-piramis szerint a biztonság az egyik legfontosabb dolog az életünkben, és ez nemcsak a fizikális biztonságot jelenti, hanem az érzelmi és mentális biztonságot is – hívta fel a figyelmet legújabb bejegyzésében a magyar rendőrség. Az egyenruhások kiemelték:

Mi, a rendőrség azért dolgozunk nap mint nap, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát. De a lelki egészség is rendkívül fontos, és ha úgy érzed, el vagy veszve, soha ne félj segítséget kérni! Sosem késő beszélni valakivel, aki meghallgat. Akár egy barát, családtag vagy szakember is segíthet abban, hogy újra megtaláld az erőt a folytatáshoz.

A rendőrök néhány tanácsot is megosztottak a nehéz időkre: 

Beszélj valakivel – egy megértő beszélgetés csodákra képes. Ne hozz elhamarkodott döntéseket – adj időt magadnak átgondolni a dolgokat. Ne hagyd ki a pihenést – a stresszes helyzetekben a pihenés segíthet tisztábban látni, és erőt ad a továbblépéshez. Keresd a pozitívumokat – találj minden napban egy kis örömet, ami megnyugvást hoz.

Tudják, mi fán terem a lelki megterhelés

Az egyenruhásoknak szigorú követelményeknek kell megfelelniük, a fizikai mellett a lelki terhelést is állniuk kell azoknak, akik a rendőrség családjába kerülnek. A Terrorelhárítási Központ berkeiben belül sem egyszerű az élet, ugyanakkor a kollégákért mindent megtesznek, hogy a bevetéseken történt, sokszor intenzív eseményeket fel tudják dolgozni. 

Csomós István, a TEK osztályvezetője és (túsz)tárgyalója a Magyar Nemzetnek korábban arról beszélt, gyakori, amikor egy bevetésen történt tragédia után PTSD, vagyis poszttraumás stressz szindróma alakul ki. 

A klinikai szakpszichológus arról is beszélt, az esztergomi robbantást követően a kollégáknak kötelezően részt kellett venniük egy tréningen. – Egy traumatikus esemény feldolgozása különböző módon érinti meg a résztvevőket. A protokoll része, hogy ezt felmérjük és eldöntsük, kinek milyen segítségre van szüksége. A kollégák szerencsére elfogadják és belátják, hogy ezzel foglalkozni kell, mert ha nem vesznek róla tudomást, annak később súlyosabb következményei lehetnek. Egy ilyen tragédia esetén az ember figyelmét lehet, hogy elviszik a feladatok (akár még a helyszínen is), a kezdeti sokk falakat húzhat körénk, de aztán a lélek később utat talál arra, hogy előtörjenek az érzelmek. A kollégák többsége egyébként visszaállt dolgozni, a munka mellett viszont folyamatos a pszichológiai segítség – mondta Csomós István.

Csomós István, a TEK túsztárgyalója Fotó: Kurucz Árpád 

A PTSD tüneteiről elmondta, elég széles skálán mozognak, az alvászavar és a negatív gondolatok, a levertség mellett tipikus jel lehet. 

Gyakori, amikor csak bevillannak emlékek, és az is, amikor egyszer csak jön egy inger, ami „aktiválja” a traumát. Az agy ilyenkor úgy érzékeli, mintha még mindig abban az eseményben lenne a beteg, aki érzések, képek, hangok formájában újra és újra átéli a vele történt borzalmakat.

A TEK tárgyalója hozzáfűzte, ezek nem múlnak el csak úgy, idővel, fontos, hogy a megfelelő, szakszerű segítséget kapják meg azok, akik PTSD-ben szenvednek.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.