A magyar kormány aktívan dolgozik az Erasmusból kizárt magyar fiatalok ügyéért

Hankó Balázs két egyeztetést folytatott le az ügyben.

Forrás: MTI2024. 10. 25. 16:59
Fotó: Andras GRESKOVITS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kötelességünk szót emelni Brüsszelben a magyar fiatalok sikeréért – jelentette ki Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter pénteken a belga fővárosban, ahol az Erasmus- és Horizont-programok újraindításáról folytatott egyeztetéseket.

A tárcavezető a Tudomány és innováció a jövőben, avagy európai modellek és magyar tapasztalatok címet viselő konferencia után a sajtónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a nap folyamán két megbeszélést is folytatott oktatási és foglalkoztatási területen.

A törvényjavaslatot már beterjesztették

Hankó Balázs elárulta, egyeztetett Iliana Ivanova oktatási és kutatási uniós biztos kabinetfőnökével, Markus Schultéval, valamint Mario Navával, az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős főosztályának vezetőjével, akiket tájékoztatott arról, hogy beterjesztették az Országgyűlés elé a megújult, modellváltott magyar intézményekkel kapcsolatos törvényjavaslatot.

Elmondta: – A törvényjavaslat nem tartalmaz mást, mint amit közel egy éve, 2023 novemberében a magyar kormány már megküldött az Európai Bizottságnak, a többi között a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségére és az egyéves, úgynevezett lehűlési időszakra vonatkozóan, valamint arra, hogy kétszer hatéves periódusban határoznák meg a kuratóriumi tagok mandátumát. Aláhúzta, két dolgot nem vettek bele a törvényjavaslatba, ezek egyike a rektoroknak és egyetemi tanároknak a kuratóriumból történő eltávolítása, illetve az, hogy nemzetközi NGO-k tegyenek javaslatot arra, kik lehetnek a kuratóriumok tagjai. Hankó Balázs szerint ez szembemegy a szuverenitásunkkal és az akadémiai szabadsággal.

Hankó Balázs reményét is kifejezte, hogy a törvényjavaslat segítségével a magyar kormány megszünteti a magyar fiataloknak az Erasmus-, a kutatóknak pedig a Horizont-programból történt kizárását, amelyet egyébként jogalapot nélkülözőnek nevezett. Kiemelte azonban, hogy „nem várnak Brüsszelre”, ezért indították el a Pannónia-programot, amelyben az első fél évben már háromezer diák vesz majd részt a világ vezető egyetemein.

Kiemelte továbbá a Horizont-program kapcsán a magyar HU-rizont létrehozását, amely, mint mondta, a magyar társadalom és gazdaság számára fontos kutatási kérdésekre ad majd választ, hozzátéve, hogy már beérkezett 114 pályázat, amelyet novemberben bírálnak majd el.

A magyar modell, a magyar tehetséggondozás, a magyar felsőoktatás és szakképzési modell működik, mert arról szól, hogy erős nemzet legyünk

szögezte le a miniszter, hozzátéve: Európa a „versenyképességi kátyúból” csak úgy tud kijönni, ha erős nemzetek Európájává válik.

Emlékeztetett arra is, hogy bár Magyarország a világon a 96. a lakosságszámot tekintve, de a 11. a Nobel-díjasok számában.

Borítókép: Hankó Balázs (Forrás: Facebook/ Hankó Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.