– Az előző öt évben az önkormányzati rendeleteket kötelező volt társadalmi egyeztetésre bocsátani, ezentúl csak „bocsáthatja” az önkormányzat, de elvesztette kötelező érvényét a társadalmi egyeztetés – hozta nyilvánosságra Gyurákovics Andrea fideszes ferencvárosi önkormányzati képviselő.
Baranyi Krisztina polgármester olyan változtatásokat hajtott végre az új Szervezeti és Működési Szabályzatban (SZMSZ), mint
megfelezte az előterjesztések véleményezésére rendelkezésre álló időt, ami azt jelenti: az ellenzéki képviselőknek kevesebb időt ad a polgármester, hogy kifogást emeljenek és véleményt mondjanak az adott rendelkezéssel kapcsolatban, tíz nap helyett, mindössze öt nap áll majd rendelkezésre.
Továbbá az új SZMSZ szerint a polgármester nemcsak az önkormányzat épületébe, hanem más helyszínre is összehívhatja az ülést.
„Igazából nem is ezzel van a baj, hanem, hogy következő testületi ülésre bár megkaptuk a meghívót, de a meghívóban nem szerepel, hogy mikor lesz” – mutatott rá Baranyi és Magyar Kétfarkú Kutya Párt vezetés hanyagságára Gyurákovics.
Mint ismert: Baranyi Kriszta már az alakuló ülésen korlátozta a lakosság által megszavazott képviselők jogait, és gyakorlatilag mindenről az újrázó polgármester dönt egy személyben Ferencvárosban. Például alpolgármestereinek fizetését is jócskán megemelte. Emellett olyan szabályokat hozott a Kutyapárt-közeli polgármester, hogy szinte egy személyben ő dönt mindenről.
A képviselőknek szinte semmi valós joguk nem marad, még az érdemi vitákban sem, de a lakosság jogait is megcsorbítja.
A Metropol korábbi összeállításából kiderül: az önkormányzati cégvezetőkről egy személyben dönt mostantól a polgármester. Ez eddig testületi hatáskör volt, mint általában minden demokratikus önkormányzat esetében. Az átláthatóság szempontjából is fontos közbeszerzésekben mostantól szintén Baranyi Krisztina dönt egy személyben, ennek eddig szigorú feltételei voltak és az egész testület döntött a kérdésekben, mint bárhol másol az önkormányzatoknál. Maximalizálták a képviselői hozzászólások számát, ami szintén nem demokratikus alapelvű működés. A képviselői felszólalások nem a jelentkezési sorrend szerint történhetnek, hanem a levezető elnök fog válogatni a felszólalók közül, azaz maga Baranyi. Szintén a demokrácia megcsúfolása, hogy a képviselők nem tehetnek fel kérdéseket az éppen megtárgyalt témákkal kapcsolatban ügyrend keretében. Ami szintén az egyszemélyes diktatúrát építi, hogy Baranyi a felügyelőbizottságokba sem delegált tagot az ellenzék közül, így nem lesz rálátásuk az önkormányzati cégeknél történő eseményekre, gazdasági és személyi kérdésekre, amely szintén nem a demokrácia alapelvét tükrözi.